Zubni implanti su savršeno rešenje za nadoknadu zuba koje ste izgubili zbog karijesa, bolesti desni, fizičkih povreda ili bilo kojeg drugog razloga. Izgledaju kao vaši prirodni zubi, a pružaju i jednako prirodan osećaj, dugotrajni su i pouzdani i doprineće da se ponovo osećate samopouzdano, jer ćete izgledati mlađe i imati lep osmeh.
Šta su zapravo zubni implanti? Da li je to naziv za celokupni set veštačkih zuba, krunicu ili samo koren? Hajde da prvo odgonetnemo odgovor na ovo važno pitanje:
Zubni implanti su stubići, nalik šrafu, obično napravljeni od titanijuma, koji služe kao zamena za koren zuba. Konektor, poznat kao abutment, postavlja se na vrh zubnog implanta ili je ugrađen u njega, i povezuje ga sa zamenskim zubom. Konačno, krunica, zamenski zub, se izrađuje po meri da odgovara vašim prirodnim zubima, upotpunjujući zubni implant.
Ugradnja zubnih implantata je proces koji zahteva nekoliko procedura koje se sprovode u rasponu od nekoliko meseci. Neke od procedura podrazumevaju oralnu hirurgiju, tako da ćete morati da se pripremite. Mali pripremni koraci će pomoći da se vaše telo pripremi za procedure, dok će vam drugi pomoći da se što pre oporavite nakon oralnih operacija.
Evo šta treba da uradite da biste doprineli da ugranja zubnih implanata bude uspešna:
Obavite sveobuhvatan stomatološki pregled
Pregled pomaže stomatologu da utvrdi da li je pacijent dobar kandidat za zubne implante. Takođe daje dragocene informacije koje stomatolog koristi da bi napravio plan lečenja. Na pregledu ćete saznati sve bitne informacije kao što je cena zubnih implantata, dostupne vrste implantata, dužina procedure, vreme oporavka.
Stomatolog će proceniti pacijenta tako što će napraviti ili naručiti rendgenske snimke (ortopan), obaviti vizuelni pregled i pregledati pacijentovu medicinsku dokumentaciju.
Proces postavljanja implantata zavisiće od sledećih informacija:
- Ako se utvrdi da pacijent ima slab imuni sistem, stomatolog će propisati antibiotike pre i posle svake oralne operacije.
- Ako je pacijent alergičan na bilo koji anestetik ili stomatološke materijale, stomatolog će koristiti alternative kako pacijenta ne bi izložio riziku.
- Ako pacijent uzima lekove koji mogu da stupe u interakciju sa anestetikom ili utiču na ishod operacije zubnih implantata, stomatolog će prilagoditi plan lečenja.
- Ako pacijentovu vilicu treba pripremiti, stomatolog će izvršiti presađivanje kostiju (sinus lift) ili preoblikovanje vilice prema planu lečenja.
- Ako je pacijent dobrog zdravstvenog stanja, stomatolog može odlučiti da postavi implantat i abutment tokom jedne operacije, iako to u praksi nije čest slučaj.
Na osnovu rezultata evaluacije, stomatolog će formulisati tretman koji će zadovoljiti potrebe pacijenta. Oni će provesti pacijenta kroz plan lečenja i savetovati pacijenta kako da se pripremi za svaku od predstojećih procedura, kako bi oporavak bio što lakši i trajao što kraće.
Započnite kuru antibiotika ako je potrebno
Ako idete na operaciju ugradnje implantata, možda će vam biti propisani imunosupresivni lekovi da sprečite telo da napadne implantate. Pre ugradnje zubnih implantata, morate uzeti antibiotike, koji preuzimaju ulogu zamene imunog sistema.
Ako se zubni implant inficira, veće su šanse da će ga telo odbaciti i da neće srasti sa kosti vilice. Dakle, da bi se sprečila pojava infekcije na mestu ugradnje implantata, profilaktički antibiotici se propisuju kako bi se povećala koncentracija antibiotika u krvi kako bi se smanjila mogućnost bakterijske proliferacije i diseminacije.
Iz istog razloga, pacijenti sa hroničnim stanjima moraju uzimati antibiotike pre i posle ugradnje zubnih implantata.
Pripremite vilicu ako je potrebno
Ako iz bilo kog razloga, vilica ne može pravilno da učvrsti implantat, stomatolog će poboljšati strukturu vilice na jedan od sledećih načina:
- Stomatolog će uraditi transplantaciju kosti ako je nema dovoljno ili ako je vilica previše tanka ili previše meka da bi mogla da drži implantat.
- Stomatolog može izgladiti ili preoblikovati vilicu ako je potrebno.
- Ako je vilica prevelika ili preširoka, stomatolog može ukloniti deo kosti iz vilice.
- Zubar će takođe ukloniti sve oštećene zube koji se nalaze unutar vilice
Nakon zarastanja vilice, mogu se izvršiti preostale procedure za implantaciju zuba.
Pripremite se za negu posle ugradnje zubnih implantata
Posle svake procedure očekuje se bol i otok, tako da ćete morati da se odmorite i omogućite svom telu dovoljno vremena da zaceli nanešene povrede. Trebalo bi da sebi date nekoliko slobodnih dana za koje ćete se pripremiti unapred, i to na sledeći način:
- Pripremite zalihe meke hrane, pića i lekova protiv bolova.
- Uzmite bar 2-3 slobodna dana s posla.
- Napravite lagani raspored nedelju dana pre operacije i jednako se nemojte opterećivati obavezama nedelju dana nakon operacije.
- Napravite pauzu u vežbanju.
- Organizujte nekoga da vam pomogne oko brige o deci ili kućnim ljubimcima prva dva dana nakon oralne operacije.
Priprema utiče na ishod ugradnje implantata
Način na koji brinete o sebi pre i posle svake procedure će uticati na to koliko ćete brzo i uspešno zaceliti. Priprema može zvučati konfuzno, ali ne brinite. Imate našu listu, a i vaš stomatolog će vam objasniti sve potrebne korake, te ćete ih se sa lakoćom pridržavati.