Planiranje porodice i sprečavanje neželjene trudnoće postaje sve važniji izazov u današnjem svetu. Kako bi se to postiglo, potrebno je razumeti menstrualni ciklus i identifikovati plodne dane.
U ovom tekstu, objasnićemo šta su plodni dani, kako se oni računaju, koliko dugo obično traju i kako da samostalno odredite tačno vreme ovulacije – stoga pročitajte tekst do kraja i saznajte odgovore!
Šta su plodni dani?
Plodni dani su dani tokom menstrualnog ciklusa kada postoji najveća verovatnoća za začeće. Tokom ovog perioda, žena je najplodnija i sperma može preživeti u telu do pet dana, čekajući na ovulaciju. S obzirom da se ovulacija dešava jednom u ciklusu, plodni dani su vreme kada je začeće najverovatnije da će se dogoditi.
Kako se računaju plodni dani?
Plodni dani se računaju na osnovu dužine menstrualnog ciklusa. Najlakši način da se to uradi je da se oduzme 18 od dužine najkraćeg ciklusa, a zatim oduzme 11 od dužine najdužeg ciklusa.
Na primer, ako je najkraći ciklus 28 dana, a najduži 32 dana, plodni dani bi bili između 8. i 19. dana ciklusa. Ovo je samo opšti vodič, pa je najbolje da se ova metoda kombinuje sa drugim metodama poput praćenja telesne temperature i praćenja cervikalne sluzi, o kojima će biti reči nešto kasnije.
Naravno, poželjno je i da se konsultujete sa odabranim ginekologom u vezi odabrane metode praćenja, kao i da redovno vršite preglede kako biste ustanovili vaše stanje.
Koliko dugo traju plodni dani?
Plodni dani traju obično oko pet dana, sa dva dana pre ovulacije i jednim do dva dana nakon ovulacije. Međutim, svaka žena je jedinstvena i plodni dani mogu varirati u dužini, od tri do sedam dana.
Šta je ovulacija?
Ovulacija je proces kada jajnik oslobađa zrelo jaje koje je spremno za oplodnju – tada je žena najplodnija.
Kada se jaje oslobodi, ono putuje kroz jajovod prema materici. Ako spermatozoidi naiđu na jaje tokom ovog procesa, može se dogoditi oplodnja i trudnoća.
Preciznije objašnjenjo, ovulacija se dešava tokom treće faze menstrualnog ciklusa.
Prosečan menstrualni ciklus kod žene traje 28 dana, ali kod većine on može varirati između 21 i 35 dana – sve kraće ili duže može ukazati na pojavu određenog zdravstvenog problema, te je potrebno da prekontrolišete vaše stanje.
Postoje 4 faze tokom kojih se menstruacija odvija:
- Menstrualna faza – najčešće traje do 5 dana, mada kod žena koje obilnije krvare traje i do 8 dana. Stari zid materice se odvaja i izbacuje putem vaginalnog krvarenja i tokom ove faze dolazi do opadanja esterogena i progesterona, kao i do bolova.
- Folikularna faza – traje od 6. do 14. dana ciklusa, tj. do početka ovulacije. Tokom nje se stvara novo tkivo u sloju materice kako bi se oplođena jajna ćelija bolje usadila.
- Faza ovulacije – etapa koja se javlja oko 14. dana redovnog menstrualnog ciklusa, kada je žena najplodnija.
- Lutealna faza – poslednji stadujim koji može da traje 14, i gde dolazi do odbacivanja zadebljane sluzokože kroz sekret ukoliko ne dođe do trudnoće.
Koji su simptomi ovulacije?
Simptomi ovulacije mogu varirati od žene do žene, a najčešći znaci su:
- Pojačan sekret tokom ovulacije – cervikalna sluz postaje beličasta, tegljiva i lepljiva, pa se preporučuje da u ovom periodu koristite tanke dnevne uloške kako biste izbegle osećaj neprijatnosti i prljanje donjeg veša.
- Povećana bazalna temperatura tela – nagli skok bazalne temperature tela je znak ovulacije, a nju možete izmeriti nakon minimalno 6 sati sna i pre nego što ustanete iz kreveta. BZZT je zapravo vaša temperatura dok ste u stanju mirovanja.
- Bol u donjem delu stomaka – povremen i tup bol koji podseća na menstrualni, ali kratko traje.
- Nadutost – osećaj kad da ste natečeni i “puni gasova”.
- Povećan libido – povećana seksualna želja tokom ove faze.
- Povećan osećaj mirisa – vaša čula će biti izražajnija tokom ove faze.
Mogu li se propustiti plodni dani?
Da, plodni dani se mogu propustiti iz nekoliko razloga.
Neke žene imaju nepravilan menstrualni ciklus, što otežava određivanje tačnog vremena ovulacije. Takođe, može se dogoditi da žena propusti ovulaciju zbog stresa, bolesti ili uzimanja određenih lekova.
Važno je napomenuti da se neke žene mogu truditi mesecima ili čak godinama pre nego što ostvare trudnoću, bez obzira na to koliko su pažljivo pratili svoje plodne dane.
Izostanak trudnoće može biti izostanak ovulacije, starost, policistični jajnici, endometrioza i slično.
Koje komplikacije mogu nastati?
Postoje određene komplikacije koje se mogu javiti ako se ne planira trudnoća i ne koriste se adekvatne metode kontracepcije tokom plodnih dana. To uključuje neplaniranu trudnoću, kao i rizik od polnih bolesti. Stoga, savetuje se da se koriste sigurne metode kontracepcije tokom plodnih dana ukoliko ne želite da se nađete u drugom stanju.
Razumevanje menstrualnog ciklusa i identifikovanje plodnih dana može biti korisno u planiranju porodice i sprečavanju neželjene trudnoće.
Nadamo se da vam je ovaj blog tekst bio koristan, koliko i informativan, te da smo vam pružili sve relevantne podatke kako bismo vam otklonili bilo kakve nejasnoće u vezi računjanja plodnih dana.
Bilo da planirate trudnoću ili ne, vrlo je važno da redovno pratite vaš menstrualni kalandar jer je on odraz vašeg zdravlja.
Ukoliko osećate bilo kakve teskobe ili primetite bilo kakva iregularna dešavanja, ključno je da kontaktirate svog odabranog ginekologa i zakažete pregled.