Zima je iza nas i kalendarski, ali i rast temperatura najavljuje dugo očekivano proleće. Mnogi u ovom trenutku zaborave visoke račune za grejanje i potrebu da se pozabave podizanjem energetske efikasnosti doma.
E, pa zato smo mi tu! Želimo da vas u nastavku teksta podsetimo na uštede koje možete ostvariti i kada je napolju toplo, ali i spremno sačekati narednu jesen i zimu. Više detalja potražite u nastavku daljeg teksta.
Spoljašnja izolacija zidova
Toplotni gubici su veoma veliki kada zidovi nemaju spoljašnju izolaciju. Neka istraživanja kažu da se i do 50% toplotnih gubitaka ostvari samo kroz zidove.
Oseti se velika promena kada se stavi spoljašnja izolacija što kroz prijatniji boravak u prostorijama što kroz niže troškove grejanja i hlađenja.
Da, spoljašnja izolacija zimi zadržava toplotu unutra, a leti ne dozvoljava da vrućina
prodre u prostor pa je boravak mnogo prijatniji.
Sa izvođačem radova dogovorite dinamiku izvođenja, a posebno se informišite oko debljine stiropora koji će se postaviti. Tanak stiropor neće imati dovoljnu efikasnost pa je bolje platiti više, a da izolacija bude kvalitetna i uštede maksimalne.
PVC prozori i vrata i energetska efikasnost
Kada govorimo o toplotnim gubicima treba napomenuti da se oko 30% toplote gubi preko loših prozora i vrata. Pod „lošim“ mislimo stolariju koja ne dihtuje dobro, sa staklima koji takođe nisu u skladu sa najvišim energetskim standardima.
PVC prozori i vrata su jedan od najboljih toplotnih i zvučnih izolatora koji su dostupni na tržištu. Danas se proizvode kao sedmokomorni profili koji dodatno unapređuju inače visoke energetske standarde.
I stakla kod PVC prozora su dupla ili trodupla, a prostor između je ispunjen specijalnim gasom argonom. To znači da je i staklo dodatno obezbeđeno tako da daje visoke uštede i blokira prolaz toplote i buke.
Roletne – dodatne uštede
Ugradnjom PVC prozora se postiže visoka energetska efikasnost, ali toplotni gubici postoje. Da bi se oni sveli na minimum sve je više ljudi koji pravilno odlučuju i postavljaju i roletne kao dodatnu podršku u zimskim i letnjim mesecima jer sprečavaju toplotne gubitke preko stakla.
Sa roletnama se dobija puno tako da one višestruko isplate svoje troškove ugradnje. Dolaze u različitim varijantama, sa nadzidnom kutijom ili onom koja se postavlja ispod fasade. Mogu biti i sa ručnim podizanjem, ali postoje i modeli kod kojih se roletne podižu putem elektromotora.
Ipak ono što je svakom modelu zajedničko to što unapređuje kvalitet stanovanja. To je razlog zašto su i roletne deo obavezne izolacije stambenog i poslovnog prostora.
Obezbedite i tavanski prostor
I za kraj, ali ne manje važno, treba proveriti kakva je izolacija na tavanskom prostoru je se i tu može gubiti i do 20% energije jer ona „beži“ na gore. Odlično bi bilo da se uradi krovna izolacija, ali i pravilna izolacija ploče. To znači postavljanje staklene ili kamene vune, ali da ona bude prekrivena adekvatnom „betonskom košuljicom“, pa da se na kraju uradi novi habajući sloj tj. pod koji se gazi.
Sva ova ulaganja traže velika novčana izdvajanja pa na vreme krenite sa promenama. Ako vam je izolacija zidova preskupa, vi postavite makar PVC prozore i roletne pa ćete odmah osetiti razliku.