Prema zvaničnim podacima, od početka sukoba u Ukrajini kroz Srbiju je prošlo oko 300.000 ruskih državljana. Od tog broja, 50.000 se zadržalo i izabralo našu zemlju za mesto svog života i rada na duže vreme. Za mesto stanovanja najčešće biraju Beograd jer pruža mnogobrojne pogodnosti i Novi Sad jer je miran i komforan grad. Prema njihovoj oceni, život u Srbiji je prijatan, domaće stanovništvo je ljubazno, dok veliki broj vrtića i škola u kojima se govori ruski jezik znatno olakšava prilagođavanje dece na novu sredinu.
Prvo i najvažnije pitanje sa kojim se susreću stranci u Srbiji jeste dobijanje boravišne dozvole. U slučaju da nemaju nekretninu, ugovoren radni odnos, svoju firmu ili sklopljen brak sa srpskim državljanima, stranci su praktično ograničeni na boravak od najduže 90 dana u periodu od 180 dana. Budući da Rusima nije neophodna viza za ulazak u Srbiju, moguć je i boravak bez vize, ali uz ograničenje na 30 dana. Za duži boravak neophodno je obezbediti boravišnu dozvolu.
Boravišna dozvola preko otvaranja firme (residence permit by company formation in Serbia/ВНЖ через открытие компании)
Iz udruženja ”Welcome to Serbia” koje duže od 10 godina pruža usluge strancima, navode da osnov za dobijanje boravišne dozvole mogu biti obrazovanje, porodični razlozi (brak ili spajanje porodice), kupovina nekretnine, verska služba, ali i izuzetno popularno otvaranje firme.
– Kako bi se stekla boravišna dozvola preko otvaranja firme neophodno je registrovati pravno lice u Srbiji. Za ruske preduzetnike ili one koji to žele da postanu, najčešći izbor pravne forme je preduzetnička radnja, dok je u nešto manjem broju zastupljeno privredno društvo.
Za strane državljane i investitore Srbija je stvorila povoljnu poslovnu klimu uz veliki broj pogodnosti, među kojima se posebno ističu poreske olakšice. Jedna od aktuelnih olakšica propisana je prilikom zapošljavanja stranaca gde poslodavac, uz određene uslove, plaća 70% niže poreze i doprinose na zaradu. Nije zanemarljiv ni pristup tržištu od 1,3 milijarde potrošača obezbeđen kroz mnogobrojne ugovore o slobodnoj trgovini, a samo neke od dodatnih prednosti su niski operativni troškovi poslovanja i visokokvalifikovana radna snaga, posebno u oblasti IT industrije.
Prema podacima Agencije za privredne registre u toku 2022. godine zabeležen je rekordan broj ruskih firmi, tačnije 4.278, od čega je 1.034 privrednih društva i 3.244 preduzetnika. Isti trend nastavljen je i u toku prva tri meseca ove godine kada je registrovano 102 privredna društva i 521 preduzetnik. Time je ukupan broj otvorenih ruskih firmi u Srbiji dostigao skoro 5.000, što je daleko više u odnosu na 2021. godinu kada je u Srbiji bilo samo 158 ruskih preduzeća.
Ruski preduzetnici su se najčešće odlučili za delatnosti poput računarskog programiranja, potom konsultantske aktivnosti u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem, usluge informacione tehnologije i dizajnerske delatnosti. Privredna društva su najčešće registrovana za nespecijalizovanu trgovinu na veliko, konsultantske aktivnosti u vezi za poslovanjem i IT, računarsko programiranje i delatnosti ugostiteljskih objekata.