Nije svaki laptop za svaku upotrebu. Tačnije rečeno, skoro svaki laptop ima svoju namenu pa smo zapisali ovaj tekst da bismo odgovorili na pitanje koji laptop kupiti za kućnu upotrebu.
Šta znači kućna upotreba laptopa? U ovom našem slučaju, ograničićemo se na laptop računar za svakodnevnu upotrebu, laptop koji nije za projektovanje i dizajn, laptop koji nije za igranje jakih igrica.
Dakle, ograničićemo se na laptop koji je dovoljno dobar za čitanje mejlova, neometanu pretragu interneta, gledanje filmova, slušanje muzike, možete čak zaigrati i neku lakšu igricu, blogovati i po malo raditi u Photoshopu (to sada svi vole) i da Vas takav laptop služi više godina.
Takođe, gledamo da to ne bude najjeftiniji laptop, ali ni oni nepotrebno skupi, već par laptopova koji su upotrebljivi za neometan rad kod Vaše kuće.
Najpre ćemo obraditi šta treba da gledate kod odabira laptopa, deo po deo ukratko, šta, kako i zašto. Nakon toga ćemo preporučiti neke modele za koje smatramo da su dobri. Na kraju ako je potrebno za dodatne informacije možete uvek kontaktirati laptop majstore laptopmajstor.rs profesionalni servis laptopova koji će Vam pomoći u odabiru laptopa.
Koju veličinu ekrana laptopa odabrati?
Ovo je bitno jer ako odaberete mali ekran, biće Vam naporno za oči jer manji ekrani imaju sitnije detalje. Naravno, uvek možete da uveličate, ali onda sve gubi svrhu.
Zbog toga je bolje kupiti laptop sa većim ekranom, ali ne i prevelikim ekranom. Laptop je mobilni uređaj i nekada treba da ga ponesete sa sobom.
Idealna veličina su laptopovi od 15,6 inča.
Tu sada obratite pažnju da ekran laptopa ima HD rezoluciju, jer ćete tako imati dovoljno upotrebljivu veličinu ekrana sa odličnim kvalitetom prikaza na ekranu.
Dakle, kod odabira veličine ekrana laptopa birati laptop od 15,6 inča sa HD rezolucijom (veće rezolucije od 1366×768).
Koji procesor i grafičku karticu odabrati kod laptopa za kućnu upotrebu?
Već smo rekli na početku da nećemo ciljati jake laptopove, ali nećemo ni one koji imaju slabe procesore.
Ovde je ideja da imate laptop na kojem možete istovremeno da slušate muziku sa Youtube-a, da čitate mejlove, pišete tekstove ili uređujete slike, a da laptop ne počne da secka i koči ili da se pregreva u radu.
Odmah ćemo reći da Vam ne treba laptop koji ima zasebnu grafičku karticu, već slobodno kupite laptop sa integrisanom grafičkom karticom.
Ciljajte malo jače procesore koji imaju integrisanu grafičku karticu i tako ćete na fin način rešiti dva problema istovremeno.
Grafička kartica koja je integrisana je uvek po pravilu siromašna i sa njom ne možete da igrate teške i zahtevne igrice, zahtevnije obrade video materijala, ali možete sve ostalo i to bez problema.
Evo koje procesore ciljati, pod uslovom da su grafičke kartice integrisane:
- Intel i3
- Intel i5
- Intel i7
- AMD Athlon
- AMD A6
Svi ostali ili su skuplji ili mnogo jeftiniji, a rekli smo da nećemo da ciljamo takve laptopove.
Dakle, rešili smo glavne stvari, monitor i snagu, pa idemo dalje.
RAM memorija na laptopu za kućnu upotrebu
Preporučujemo samo 8 GB RAM-a ili više. Za kućnu upotrebu će Vam biti dovoljno i 4 GB RAM-a, ali vremenom ćete koristiti mnogo toga više na računaru, instaliraćete programe koji se vremenom razvijaju i obično uvek traže više RAM-a za rad.
Da biste se osigurali za nekoliko godina unapred, kupite sada laptop sa RAM memorijom od minumum 8 GB i mirni ste.
Disk, prostor za skladištenje podataka
Preporučujemo da pazarite laptop sa SSD diskom od minimum 120 GB prostora, a neki idealni minimum bio bi 256 GB prostora.
Po potrebi i ukoliko Vam budžet to dozvoljava, možete gledati i laptopove sa SSD diskovima većim od 256 GB.
Ne preporučujemo da sada kupujete laptop sa HDD diskom jer su sporiji i definitivno izlaze polako iz upotrebe.
Koji touchpad na laptopu za kućnu upotrebu?
Ako ćete koristiti miša na laptopu, ovo je nebitno. Možete uzeti laptop sa bilo kakvim touchpadom.
Međutim, ako ne planirate da koristite miša, obavezno gledajte da touchpad bude što veći.
Ovde nema neke posebne oznake i snage, prosto uporedite i birajte najveći touchpad koji vidite u radnji.
Baterija
Laptop je prenosni uređaj i kad-tad će Vam zatrebati da ga koristite van kuće, u vikendici, u automobilu ili kafiću. Tada ćete želeti da baterija potraje.
E sada, postoje razne baterije pa su najosnovije one sa 2 ćelije, a postoje i one sa 3,4,5 i 6 ćelija.
Obično su one sa više ćelija skuplje i idu uz skuplje laptopove. Neke najčešće baterije u ponudi su one sa 3 ćelije, a u zavisnosti od budžeta i potreba, možete ciljati i one sa više od 3 ćelije.
Ulazi za povezivanje, kamera i DVD čitač
Kada su u pitanju ulazi, odnosno izlazi za povezivanje ovde mislimo na ono što morate imati obavezno:
- HMDI: da biste povezali laptop sa televizorom i tako gledali filmove i slike na velikom ekranu
- USB: minimum 2, po mogućstvu što više, za miš, tastaturu možda, za USB disk
- Audio: treba Vam za slušalice ili zvučnike
Sada većina laptopova ima kamere i tu ne morate nešto mnogo birati, svaka je upotrebljiva za Skype i slične programe za komunikaciju.
DVD čitači takođe polako izlaze iz upotrebe, pa razmislite da li Vam trebaju. Neki laptopovi više nemaju DVD čitač pa obratite pažnju na ovaj detalj da se ne biste iznenadili ako Vam je potreban.
Koji laptop preporučujemo za kućnu upotrebu?
Hajdemo najpre sa jednim modelom koji se najviše poklapa sa svim što smo napisali napred. Ovo je malo skuplji model, ali imajte u vidu da planirate da ovaj uređaj koristite makar 5-10 godina.
U pitanju je Acer Aspire A515 i u našim radnjama u trenutku pisanja ovog teksta košta oko 90.000 dinara. Evo šta tačno dobijate:
- Ekran: 15,6″ Full HD 1920 x 1080 px
- Procesor: Intel Core i5 sa 4 jezgra sa integrisanom grafičkom karticom
- RAM: 8 GB DDR4
- Disk: 512 GB SSD
- HDMI: 1
- USB: 4
- Baterija: 3-ćelijska
Drugi laptop koji smatramo upotrebljivim je Dell Laptop Vostro 3501 koji košta oko 60.000 dinara i evo šta dobijate:
- Ekran: 15,6″
- Procesor: Intel Core i3 sa 2 jezgra
- RAM: 4 GB DDR4
- Disk: 1 TB HDD (nije SSD disk, pa obratite pažnju)
- HDMI: 1
- USB: 3
- Baterija: 3-ćelijska
Ni jedan ni drugi laptop nemaju DVD čitač, ali su prilično dobri po pitanju drugih karakteristika. Takođe, uklapaju se i u staro pravilo “nema dobrog laptopa ispod 500 evra” pa razmislite i Vi o tome.
Birajte laptop za duže staze
Za kraj bismo preporučili da se oslonite na ideju da će Vam laptop trebati za duže staze.
U kućnim uslovima, ako povremeno očistite laptop on može da traje bez problema i više od 10 godina. Zato planirajte unapred i odaberite malo jači laptop od onoga što ste na početku zacrtali jer trebaće Vam. Srećno u odabiru!