Verovatno ste imali prilike da čujete da su izvesne osobe, koje pripadaju javnom životu, nakon izvršenja krivičnih dela bili “privilegovani” u pogledu izvršenja kazne. Umesto upućenja u kazneno popravnu ustanovu na izdržavanje kazne zatvora, oni su kaznu izdržavali u kućnim uslovima, noseći elektronsku narukvicu, popularno nazvanu nanogica.
Šta je kućni zatvor, a šta kućni pritvor, za kakva krivična dela se propisuje i koje je uslove potrebno ispuniti da bi se kazna zatvora služila na ovaj način, objašnjavamo u nastavku.
Šta je kućni pritvor, a šta kućni zatvor?
Ova dva pojma su terminološki slična, ali u praksi se razlikuju. Kako ne bi bilo zabune pojasnićemo razlike među njima:
- Kućni zatvor je oblik izdržavanja kazne zatvora, dok je kućni pritvor mera kojom se obezbeđuje da će okrivljeni biti prisutan za nesmetano vođenje krivičnog postupka.
- Kućni zatvor se izriče kao kazna za lice koje je proglašeno krivim, dok se kućni pritvor izriče za vreme trajanja postupka.
- Kućni zatvor ima određeno vreme trajanja odsluženja, koje je poznato od početka služenja kazne, dok kućni pritvor može trajati dok god postoji potreba, odnosno dok se ne stvore uslovi da se pritvor prekine (najduže do izricanja presude).
Dakle, jednostavnije rečeno, kućni pritvor je mera koja se propisuje dok se čeka izricanje kazne, a kućni zatvor je jedan od vidova odsluženja kazne. Sada kad znamo razlike među ovim pojmovima upoznaćemo vas sa kućnim zatvorom.
Kada se izriče kazna kućnog zatvora i kako se sprovodi?
Kazna zatvora nije jedina kazna za krivična dela – postoje i novčana kazna, društveno koristan rad i oduzimanje vozačke dozvole. Ako sud proceni da će jedna od ove tri sankcije pozitivno uticati na počinioca krivičnog dela, te da će sprečiti njegovo ponavljanje, izreći će ih pre nego kaznu zatvora, jer je kazna zatvora poslednje rešenje kojem se pribegava kod učinjenih lakših krivičnih dela.
Kućni zatvor je alternativna krivična sankcija, koja je benefitarna iz više razloga: rasterećuje prenapučene kapacitete kazneno popravnih ustanova, štedi budžetski novac i podstiče resocijalizaciju osuđenih lica. Advokat Novi Sad naglašava da je kazna kućnog zatvora moguća samo za počinioce lakših krivičnih dela za koje je predviđena kazna zatvora do godinu dana.
Za izdržavanje kazne kućnog zatvora moraju postojati zakonom predviđeni tehnički uslovi. Prostor u kojem se kazna izdržava mora imati priključak električne energije i telefonski priključak, dokaz da su računi za ove usluge izmireni (jer struje i telefonskog signala mora biti konstantno), kao i saglasnost vlasnika stana za izdržavanje kazne (ukoliko osuđeni nije vlasnik kuće ili stana).
Šta je nanogica?
Popularna nanogica je uređaj za elektronski nadzor koji se nosi tokom izdržavanja kazne kućnog zatvora.
Ako sudska odluka uključuje nošenje nanogice, istu će na nogu osuđenog postaviti lice iz povereničke službe u okviru Uprave za izvršenje krivičnih sankcija. Nadzor se vrši preko računarskog sistema koji je povezan sa fiksnom telefonskom linijom, koja je pak povezana sa odašiljačem koji se nalazi u nanogici. Na ovaj način Uprava vrši monitoring i u svakom momentu ima informaciju gde se lice koje izdržava kaznu nalazi, odnosno da li se nalazi u prostorijama koje su predviđene za izvršenje kazne kućnog zatvora.
Nanogica nema štetno dejstvo na zdravlje, ne emituje nikakvo zračenje, a osuđeni može nesmetano vršiti ličnu higijenu dok je nosi.
Šta se dešava ako osuđeno lice pobegne iz kućnog zatvora?
Kućni zatvor je “lakši” vid izdržavanja zatvorske kazne, sve dok osuđeni poštuje propise. Međutim, ako napusti prostorije koje su predviđene za izvršenje kazne kućnog zatvora, signal iz nanogice će alarmirati policiju, o čemu će biti obavešten i sud. Osuđeni će preostalo vreme zatvorske kazne provesti u kazneno popravnoj ustanovi.
Osuđeno lice uz posebno odobrenje ima pravo da napusti prostorije u kojima izvršava kaznu, iz razloga koji su propisani zakonom koji uređuje izvršenje krivičnih sankcija – recimo radi odlaska u zdravstvenu ustanovu. Takođe, Poverenička služba (direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija) osuđenom može dozvoliti odlazak na posao ili boravak van predviđenih prostorija do dva sata dnevno, od 13 do 17h.
Drugi razlozi za napuštanje prostorija u kojima se izvršava kazna su odlazak na nastavu (ako se lice školuje), odaziv na poziv državnog organa, obaveze staranja o članovima porodice, venčanja bliskih srodnika i drugi opravdani razlozi, ali za svaki od ovih razloga neophodno je odobrenje, odnosno dozvola Povereničke službe. Ako se ispostavi da su razlozi za napuštanje prostorija bili neistiniti ili osuđeni zloupotrebi dozvolu, ista će biti opozvana.
Kazna kućnog zatvora može biti okončana pre vremena, najviše tri meseca do kraja izdržavanja kazne (ako je osuđeni odslužio 9 meseci od predviđenih 12, koliko je maksimalna kazna koja se može izdržavati u kućnim uslovima), ako direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija proceni da se osuđeni dobro vladao i da je svrha kazne postignuta.