Ako želite da poboljšate izgled svojih zuba i postignete estetski privlačan osmeh bez prevelikih troškova, savršeno rešenje za vas su kompozitne fasete.
Ove fasete su izrađene od istog materijala kao i bele plombe, što znači da dolaze u različitim bojama i nijansama. Sloj koji se stavlja na zub je tanka prevlaka, obično debljine nekoliko milimetara.
Kompozitne fasete predstavljaju jedan od ključnih koraka ka postizanju savršenog holivudskog osmeha kojem mnogi danas teže.
U ovom tekstu ćemo se detaljno istražiti šta su kompozitne fasete, kako izgleda proces njihovog postavljanja i ugradnje, kao i koliko dugo traju.
Šta su kompozitne fasete za zube?
Kompozitne fasete (ljuspice za zube, viniri) predstavljaju jedan oblik protetskog rada koji se koristi za rešavanje različitih problema na prednjim zubima. Njihova osnovna svrha je da koriguju diskoloraciju, sitna oštećenja, ili razmake između zuba.
Ove fasete se prave od istog materijala koji se koristi za izradu belih plombi. Moderne vrste kompozita karakterišu odlične fizičke i estetske osobine.
Kada je potrebno rešiti problem na samo jednom ili dva zuba, kompozitne fasete su odlično i praktično rešenje. U tom slučaju, stomatolog će se potruditi da prilagodi boju faseta tako da se što više podudara sa bojom susednih zuba.
Međutim, treba imati na umu da postizanje potpuno identične boje susednih zuba nije uvek moguća.
U kojim slučajevima je moguće primeniti kompozitne fasete?
Ovaj tip faseta se stavlja direktno na površinu zubne gleđi u tankom sloju, obično debljine od 0,1 do 0,8 milimetara.
One se najčešće koriste na prednjim zubima kako bi se postigao estetski privlačan izgled, usklađenost u boji zuba, a po želji pacijenta, čak i značajno belji osmeh.
Važno je napomenuti da je pretpostavka za postavljanje ovih faseti da su zubi zdravi ili uspešno lečeni.
Dakle, kompozitne fasete se preporučuju u sledećim slučajevima:
- Kada postoji razmak između zuba.
- Za korekciju blagih nepravilnosti položaja prednjih zuba.
- U situacijama gde je promena boje zuba posledica vađenja živca ili trauma zuba.
- Kada se želi promeniti oblik ili dužina zuba.
Kako izgleda ugradnja kompozitne fasete?
Kada se potvrdi da je pacijent kandidat za ugradnju kompozitne fasete, stomatolog će najpre odrediti nijansu kompozitnog materijala koja najbolje odgovara prirodnoj boji njegovih zuba.
Zatim će slediti blaga i neinvazivna metoda brušenja u tankom sloju kako bi se površina zuba pripremila za ugradnju faseta. Stomatolog će na zdrav ili izlečen zub postaviti kompozitnu fasetu ili izvršiti minimalno brušenje koje je u potpunosti bezbolno.
Nakon toga, postupak se nastavlja slično kao kod postavljanja belih plombi. Prvo se nanosi tanak sloj vezivnog materijala, a zatim kompozitni materijal. Na kraju ide završna obrada zuba i poliranje.
Ovde treba napomenuti da je izrada fasete duži proces u odnosu na postavljanje plombe na bočnim zubima, jer se posvećuje više pažnje estetici i savršenom usklađivanju boja.
Da li su bolje kompozitne fasete ili krunice?
Fasete su sve popularniji izbor u savremenoj stomatologiji zato što zahtevaju minimalno brušenje zuba u odnosu na krunice za zube.
Međutim, da bi se viniri postavili, zubi moraju biti dosta očuvaniji i sa boljom prognozom u odnosu na slučaj kada je potrebno postaviti krunice.
Ono što je bitno napomenuti jeste da čak oko 90% zuba ostaje u prvobitnom stanju. Prema tome, ako pacijent ima dobru zubnu supstancu, veoma očuvan ili potpuno zdrav zub, tada je preporučeno postavljanje vinira kao rešenje.
S druge strane, ako vaši zubi nisu u tako dobrom stanju, imate malo očuvane zubne supstance na zdravom ili izlečenom zubu onda je pravo rešenje postavljanje zubne krunice.
Koliko dugo mogu da traju kompozitne fasete?
Dobro izrađene kompozitne fasete mogu trajati godinama, mada se smatraju privremenim rešenjem. Njihovo trajanje može se promeniti ako pacijent konzumira cigarete ili obojene napitke. Kvalitet korišćenog kompozita igra ključnu ulogu u sprečavanju prebojavanja.
Takođe, treba obratiti pažnju na ishranu jer kompozitne fasete nisu izuzetno izdržljive. Pacijenti bi trebalo da izbegavaju odgrizanje tvrde hrane, koštunjavog voća i povrća, kao i grickanje semenki. Loše navike poput odgrizanja konca ili selotejp trake mogu oštetiti fasete.
Ponekad se mogu javiti potrebe za korekcijama, naročito kada su izložene većem stresu. Ovo može uključivati nadoknadu oštećenih delova, uglova zuba ili sečivnih ivica. Srećom, korekcije su brze i jednostavne.
Kako održavati kompozitne fasete?
Kod održavanja faseta važno je pridržavati se istih koraka kao i za očuvanje prirodnih zuba. Redovno pranje, korišćenje zubnog konca ili oralnog irigatora (tuša) su neophodni.
Isto tako, redovne posete stomatologu dva puta godišnje su obavezne radi pregleda i profesionalnog čišćenja zuba, a po potrebi i peskiranja.
Tokom ovih poseta, fasete se takođe mogu polirati kako bi im se povratio sjaj i očuvao lep izgled.
Za pacijente koji stiskaju ili škripe zubima tokom noći, preporučuje se izrada posebne folije za zube nakon postavljanja faseta. Ova folija će ih zaštititi od eventualnog oštećenja tokom noći.