Kvarovi automobila na putu su vrlo stresna stvar i zahtevaju pribranost kod vozača koji treba na vreme da prepoznaju da nešto nije u redu. Da bi mogli da prepoznaju probleme u radu automobila, vozači već tokom vozačke obuke u auto školi imaju edukaciju o prepoznavanju najčešćih neispravnosti vozila.
Predstavljamo vam neke od najčešćih kvarova automobila i mere prevencije.
Kvarovi na elektrouređajima
Među elektrouređajima najčešći kvar je na akomulatoru, a prepoznaje se po nemogućnosti da se automobil startuje okretanjem ključa bez obzira što lampice na komandnoj tabli zasvetle uz slab pritisak.
Ukoliko auto normalno vergla a neće da upali najverovatnije je alnaser.
Zatim, često se kvare kontakt brava i elektropokretač, a pri tome sijalice na komandnoj tabli normalno svetle. Osetljive tačke su još razvodnik paljenja i kablovi. Kablovi nekada prorade kada se očiste suvom krpom od masti i prljavštine.
Kod većine elektro kvarova nije moguće samostalno izvršiti popravku već je potrebno pozvati majstora ili šlep službu.
Kvarovi na sistemu za napajanje goriva
Kod napajanja automobila gorivom dešava se povremeno da se cevovod za dovod goriva zapuši. Kvarovi su takođe mogući na pumpi za gorivo i karburatoru kod starih modela automobila. Ukoliko date kontakt a nečujete pumpu za gorivo da zuji, najverovatnije je kvar na pumpi za gorivo.
Nijedan deo od pomenutih, vozač sam ne može da zameni ili očisti. Vozač mora da pomeri automobil na sigurno mesto pored puta i pozove šlep službu koja će automobil prevesti u željeni auto servis.
Kvarovi motora
O kvaru motora govorimo kada se sam gasi, kada radi isprekidano, kada troši previše goriva i kada se pregreva. Razlozi za gašenje motora su brojni i nije ih uvek lako utvditi. To može biti vlaga na provodnicima električnih instalacija, loš kontakt na električnim instalacijama, prljave svećice i mnogi drugi.
Motor troši više goriva od onog što je uobičajeno kada dođe do prljanja prečistača za vazduh i nekada to vozači mogu i samostalno da očiste produvavanjem pumpom ili da ga zamene.
Kada vozači uoče najmanje nepravilnosti u radu motora treba da se obrate najbližem servisu radi detaljne dijagnostike i popravke.
Kvarovi kočionog sistema
Kada vozač primeti da se automobil zanosi u jednu stranu prilikom kočenja ili da je padala kočnice postala mekana, treba da se obrati najbližem servisu. Može da se radi o dotrajalim gumicama na kočionom cilindru, curenju ulja na kočionom sistemu, nejednakom pritisku u gumama, zamašćenim oblogama kočnica i još dosta toga.
Izuzev naduvavanja guma, nijedan od problema ne može da eliminiše sam vozač i mora da potraži pomoć majstora što je pre moguće.
Kvarovi na vešanju automobila
Možda ste primetili da se na vašem automobilu gume troše neravnomerno. To je znak da na automobilu nije dobro podešena geometrija točkova (nisu centrirani trapovi) ili kada gume nisu jednako napumpane.
Centriranje trapova se obavlja uz pomoć savremenih optičkih aparata u specijalizovanim auto servisima. Ovakav kvar sugeriše na oprez u vožnji, ali vozač ne mora da traži pomoć na putu, već može samostalno da preveze automobil do servisa.
Pucanje gume je neprijatnost koja može da iznenadi bilo kog vozača. Zamenu gume vozač može da obavi samostalno uz pomoć priručne dizalice i alata koji ima kod sebe.
Pročitajte još: Produžite vek vašem automobilu
Preventiva i postupanje vozača u slučaju kvara
Samo potpuno ispravan automobil je bezbedan automobil. Da bi vozač bio siguran u svoj automobil treba da na svakih 10.000 pređenih kilometara odradi mali servis.
Naročito ako se radi o mladom vozaču koji još ne zna da prepozna mnoge kvarove automobila. Pre svakog pokretanja automobila treba proveriti vizuelno stanje vozila spolja, zatim da li motor možda gubi rashladnu tečnost i da li iza automobila ostaju tragovi od ulja.
Da bi automobil bio stabilan treba da ima sve gume od istog proizvođača, isti tip i podjednako stare. Da bi motor dobro radio, u gradskoj vožnji se preporučuje što češće menjaju brzine u pravom momentu za to.
Sve ove i mnoge druge savete će dobiti svi polaznici Auto škole Fest tokom vozačke obuke. Za više informacija pozovite telefone: 011/407-93-04 i 065/325-13-21.