Gotovo svaki čovek se bar jednom u životu susreo sa bolovima u leđima. Često se takav bol smatra jednim od najgorih, pogotovo onda kada je konstantan ili kada ograničava normalno kretanje.
Starija populacija ili mladi ljudi, muškarci ili žene – bol u leđima ne bira, može postati deo svačije svakodnevice. Bol u leđima osećaju i oni koji, s jedne strane, svakodnevno dižu veliki teret, s druge strane, oni koji obavljaju posao sedeći, ili u nekom ustaljenom položaju (frizeri, zubari, konobari…).
Kakve vrste bolova u leđima postoje i koje bolesti ih izazivaju? Navešćemo neke najčešće, kao što su lumbago, diskus hernija, išijalgija…
Lumbago
Lumbago je bol u donjem delu leđa, odnosno u krstima, i jedan je od najčešćih problema sa kičmom koje ljudi kod nas imaju. Ono što predstavlja dodatno opterećenje za leđa svakako jeste prekomerna kilaža, koja u velikoj meri utiče na stanje kičme, a posebno na lumbago.
Neretko se ističe važnost pravilnog razvoja kičme, posebno u razvojnom periodu kod mladih. Međutim, svedoci smo danas da je sve više mladih ima razne deformitete kičme zbog nepravilnog držanja, što je direktan uzrok kasnijih bolova u leđima.
Da bi se sprečili ovakvi neprijatni problemi kakve izaziva bol u donjem delu leđa, potrebno je jačati mišiće leđa, ali i stomačne mišiće, koji su podjednako važni kada je zdravlje kičme u pitanju.
Diskus hernija
Diskus hernija je takođe jedan od najčešćih uzroka bolova u kičmi. Ona predstavlja bolest koja je pojavljuje zbog degenerativnih promena na kičmi, tačnije promene koluta (diska) koji se nalazi između pršljenova.
Diskus herniji uglavnom prethodi neki od pomenutih preduslova: konsantno opterećenje kičmenog stuba, slabi trbušni i leđni mišići, nepravilno držanje, gojaznost…Ukoliko čovek oseti bol u vratu koji se širi niz kičmeni stub ili ako javlja ukočenost i bol u donjem delu kičme, a pogotovo ako takvo stanje traje duže vreme, neophodno je obratiti se specijalisti, i to neurologu i fizijatru.
Oni će uraditi pregled i eventualno obaviti još neka ispitivanja kao što su elektromiografija, tomografija, ili na kraju magnetna rezonanca. Međutim, treba obratiti pažnju i na to da se problem sa drugim organima mogu manifestovati kao bol u kičmi (upala bubrega, jajnika, problem sa matericom…), te nije baš svaki bol u kičmi i leđima povezan sa nekim oštećenjima ili degenerativnim promenama na kičmi.
Išijalgija
Kao što i diskus hernija može biti praćena trnjenjem i bolom u nogama, ili jednoj nozi, išijas je takođe bolest koju ti simptomi prate. Međutim, išijalgiju možemo shvatiti kao posledicu koju izaziva diskus hernija – kada hernirani disk pritiska išijadinčni nerv (to je nerv koji je najveći u čovekovom telu).
Išijalgija se često javlja na određenoj strani, levoj ili desnoj, bolovi mogu za budu izrazito jaki I da traju prilično dugo.
Svaka od ovih bolesti se može lečiti veoma uspešno. Nekada nije bilo mnogo načina kako da se reše neke bolesti kičme, međutim, danas su metode u lečenju mnogobrojne.
Diskus hernija danas ne podrazumeva samo hiruršku intervenciju, već postoje i alternativne metode koje su vrlo uspešne u lečenju. Bilo kako bilo, prevencija bolesti je i u slučaju kičme bitna: redovna I umerena fizička aktivnost, jačanje leđnih I trbušnih mišića, bez dugotrajnog sedenja ili ustaljenog položaja.