Svi znamo koliko je lepo imati savršen osmeh i bele zube. Da biste to postigli potrebno je redovno odlaziti kod stomatologa, i biti disciplinovan kada je oralna higijena u pitanju. Nažalost, većina ljudi po prirodi nema lepu boju i oblik zuba. Uz savremenu stomatologiju, to je sada itekako moguće i svima je dostupno, kroz proces izbeljivanja zuba. Uvek ćete biti primećeni ukoliko imate lep osmeh, i na taj način definitivno će vam biti lakše da ostvarite komunikaciju sa drugima, a prijaće i vašem samopouzdanju. Jer, sa blistavim, bisernim osmehom, ćete se odlično osećati i ostavićete dobar prvi utisak.
Izbeljivanje zuba će omogućiti da se zubima vrati njihova prirodna boja ili da budu svetliji nego što su sada. Procedura je potpuno bezbedna, jer se u stomatologiji koriste savremeni materijali. Danas su dostupni mnogobrojni preparati koji se koriste za izbeljivanje kao što je olovka za beljenje zuba ili trakice koje će vam omogućiti osmeh kao sa reklame. Ova rešenja nisu efikasna a mogu biti i štetna, jer mogu izazvati razna oštećenja zuba ili zubnog tkiva. Zapamtite, zdravlje zuba je na prvom mestu! Zato najefikasnije i najdugotrajnije rezultate ćete dobiti od svog stomatologa. Neka vam bezbednost i stručnost budu prioriteti prilikom izbora metode izbeljivanja.
Koju od dve metode ćete izabrati?
Pre otpočinjanja procedure beljenja, potrebno je u ordinaciji uraditi detaljan pregled. Ukoliko, stomatolog utvrdi da postoji neki problem, poput kvara ili oboljenja desni, najpre je neophodno sve probleme sanirati pa tek onda otpočeti proceduru izbeljivanja. Potom se pristupa otklanjanju kamenca i poliranju zuba. Savremeni materijali koji se koriste u postupku beljenja, nikako neće uticati na plombe, most ili krunice u vašim ustima, jer njihova boja se neće menjati tokom procedure. Ukoliko želite brz efekat belih zuba, onda je ordinacijsko izbeljivanje rešenje za vas. Stomatolog će uz pomoć savremenih materijala i najmodernijih aparata, učiniti vaše zube belim u jako kratkom vremenskom roku. Procedura obično traje oko sat vremena, što je priznaćete, fenomenalno vreme za koje će vaš osmeh postati neodoljiv.
Tehnika izbeljivanja zuba u kućnim uslovima, je još jedna mogućnost za pacijente koji više preferiraju ovu vrstu izbeljivanja. Pacijent kod svoje kuće nosi specijalne folije, koje su za njega napravljenje i u kojima je postavljen materijal za beljenje. Vremensko trajanje beljenja u kućnim uslovima, zavisi od stanja i boje vaših zuba, kao i od koncentracije samog materijala koji se koristi za izbeljivanje. Tretman obično traje od 10 – 14 dana, a folije se nose do 30 minuta do 8 sati u toku dana. Postupak nije neprijatan, jer se otisci uzimaju digitalno, tako da je efikasnost zagarantovana.
Kako dolazi do prebojenosti zuba?
Poznata su dva tipa prebojenosti zuba: unutrašnja i spoljašnja prebojenost. Do unutrašnje prebojenosti dolazi u dubljim slojevima, kada je zahvaćen unutrašnji sloj zuba. Ove promene su rezultat: trauma zuba u bilo kom trenutku života, velike izloženosti fluoridima u detinjstvu, stanja kada gleđ nije dovoljno razvijena pa ubrzano propada, korišćenja tetraciklinskih antibiotika od strane majke u trudnoći ili do osme godine života deteta.
Spoljašnji sloj zuba, poznatiji kao gleđ, stvara se dok se nalazimo u majčinom stomaku. Kada detetu niknu zubi, oni su uglavnom bele nijanse ali usled nekih faktora ta boja vremenom prerasta u žućkastu. Razlog tome može biti loša oralna higijena. Ukoliko se naslage plaka ne otklanjaju redovno, dolazi do pojave kamenca, koji menja nijansu zuba. Do promene nijanse može doći, i zbog konzumiranja obojene hrane i pića, kao i zbog korišćenja duvana.
Da li postoje neželjena dejstva i šta posle odrađenog beljenja zuba?
Ne postoji dokaz da je izbeljivanje štetno na bilo koji način, ukoliko se radi pod nadzorom stomatologa. Međutim, mogu se javiti: pojačana osetljivost na hladno i toplo, osećaj trnjenja ili kratak bol u nekom zubu. Ove neprijatnosti uglavnom prolaze, u roku od par dana od odrađene procedure. Nekada je moguće da se ne postigne željena nijansa, jer to zavisi od strukture zuba. Potrebno je dobijenu nijansu održavati, što znači da izbeljivanje zuba nije trajno i potrebno ga je s vremena na vreme ponoviti.
Nakon beljenja, potrebno je zube prati minimum dva puta dnevno. Preporučuje se redovna upotreba konca za zube i četkice sa pogodnom glavom, koja će očistiti teško dostupna mesta. Na taj način neće doći do taloženja naslaga i pojave bakterija, koje mogu ugroziti zdravlje vaših zuba.
Pre izbeljivanja, da li je potrebna oralna hirurgija?
U mnogo slučajeva prelep osmeh se ne može dobiti samo izbeljivanjem zuba. Dešavaju se situacije kada je najpre potrebno neke zube popraviti, neke izvaditi, postaviti implante ili možda izlečiti neki zub. Sve ovo što smo pobrojali je zapravo oralna hirurgija. Treba se konsultovati sa iskusnim zubarom i sa njime odlučiti da li je izbeljivanje dovoljno da učini vaše zube savršenim ili je potrebno uraditi nešto pre toga. Pre nego što se odlučite o sledećem koraku, naš topli savet je da izaberete kvalitetnog zubara o kome se pročuo glas i sa njime porazgovarate o rešenjima koja nudi oralna hirurgija da biste utvrdili šta je od toga potrebno da se uradi na vašem primeru.