Početak sedmog meseca kod trudnica, označava dugo iščekivano poslednje tromesečje, na putu ka upoznavanju vaše bebe. Iako se bliži period porođaja i prvog susreta sa bebom, treba da se dogode još mnoge stvari za to kratko vreme. Teret koji nosite će postajati sve veći, pa vam to može zadavati mnoge tegobe. Naravno, nisu sve trudnoće iste, pa je sasvim moguće da vas mnoge stvari zaobiđu. Mnogi simptomi su bili prisutni i u 6. mesecu, a na neke ste se već i navikli, pa ih i ne primećujete više.
Kada dođe 31. nedelja trudnoće, materica je dostigla visinu od oko 30 do 31 centimetra. U tom periodu ona se može napipati iznad pupka, i to na visini od oko 11 centimetara. Činiće vam se da materica nema više mesta za širenje, ali nju tek čeka rast, jer će beba u ovom periodu ubrazano rasti. Na pregledu kod lekara, očekujte proveru težine i srčanu radnju ploda, proveru krvnog pritiska i krvne slike zbog anemije, kao i nivo šećera u krvi. Lekar će proveriti i visinu vrha materice, ali i položaj samog ploda. Takođe, pregledaće vam stopala i ruke, da bi video da li otičete, kao i da li su vam proširene vene na nogama.
Šta radi beba u u 31. nedelji trudnoće?
Beba je na ulasku u 31. nedelju trudnoće teška minimun jedan kilogram i pet stotina grama. Do trenutka porođaja, ona bi trebalo da dobije još jedan i po ili dva kilograma. Beba se velikom brzinom primiče dužini koju će imati kada se rodi. U ovom trenutku ona je dugačka oko 46 centimetara. Velikom brzinom, u bebinom mozgu, razvijaju se i veze, i to u ogromnom broju. Ona može da koristi tu mrežu moždanih veza, koja je veoma složena. Sposobna je da već obrađuje informacije, da prima signale koji dolaze od svih čula, kao i da prati svetlost. Beba ovih dana jako voli da spava, pa iz tog razloga veoma često upada u REM faze u snu. Zbog toga možete da razgraničite kada miruje, jer tada spava, a kada se rita i budna je. Kako je čudno šta ona sve može, kada dođe ta 31. nedelja trudnoće, a zamislite koliko će napredovati za još nekoliko nedelja, koliko vas deli od njenog rođenja.
Stvarni snovi i vaši strahovi
U ovom periodu može vam se dogoditi da počnete da sanjete veoma čudne snove. Možete sanjati prijatne snove, snove posle kojih ćete se probuditi uznemireni, ali i veoma neobične snove. Ne brinite, ovo je normalna pojava u trudnoći, i ne, ne znači da ste izgubili zdrav razum. Vaša podsvest funkcioniše na ovaj način, jer počinje period većih briga i strahova.
Ovakvim snovima, u velikoj meri, doprinose i trudnički hormoni. Ti hormoni su zaslužni za to što su vaši snovi tako stvarni. Snovi su način da se suočite sa ogromnom promenom koja vas čeka u životu, nakon dolaska vaše bebe. Vi kroz njih izražavate osećanja, iako toga niste svesni u tom trenutku. Na taj način pokazujete veliku količinu brige i odgovornosti, jer želite da svom detetu pružite svu ljubav i pažnju.
Važnost emocionalne podrške tokom ovog perioda
S obzirom na fizičke i emotivne promene koje se odvijaju tokom ovog perioda trudnoće, emocionalna podrška je od presudnog značaja za vaše blagostanje. Tokom ovog perioda, mnoge žene osećaju povećanu anksioznost i strah od nepoznatog, naročito ako je u pitanju prva trudnoća. Stoga je emocionalna podrška partnera, porodice i prijatelja, ali i stručna pomoć lekara i psihologa, veoma važna. Osnaživanje trudnice kroz komunikaciju, zajedničke aktivnosti i pružanje razumevanja može pozitivno uticati na emocionalnu stabilnost i pripremiti je za dolazak bebe.
Pored toga, razgovori i edukacija o tome šta vas očekuje tokom porođaja i nakon njega, vam mogu znatno olakšati trudnoću. Saznavanje o raznim aspektima roditeljstva, uključujući i praktične veštine kao što su tehnike disanja, kako se pripremiti za porođaj i kako se starati o novorođenčetu, mogu umanjiti nivo stresa i straha.