Kao i kod ljudi, adekvatna hrana za vašeg psa neophodna je za zdrav i aktivan život vašeg ljubimca.
Na našem tržištu postoji veliki izbor hrane za pse od različitih proizvođača u zavisnosti od uzrasta i rase, ali ono o čemu treba da vodite računa prilikom odabira hrane je da ona sarži sve neophodne hranljive materije kako bi obezbedili pravilan razvoj vašeg psa.
Možete da birate između suve i vlažne hrane, ali kada konačno izaberete hranu za vašeg psa, ne bi trebali da menjate hranu sve do nekog perioda dok ne odrastu.
U periodu dok birate hranu za vašeg psa, online kupovina hrane za ljubimce u pet shop prodavnicama olakšaće vam posao – u samo par koraka možete naručiti nekoliko vrsta hrane za vašeg psa umesto da svaki dan idete i tražite novu ukoliko je vaš pas odbija.
U nastavku teksta pročitajte nekoliko saveta na koji način bi trebali da hranite vašeg psa i šta je ono što nikako ne biste trebali da im dajete.
Kako pravilno da hranite vašeg psa?
Ukoliko planirate da pas postane vaš kućni ljubimac, treba da znate da briga o psu zahteva pre svega veliku odgovornost, vreme ali i novac.
Kao što smo već napomenuli, adekvatna ishrana vašeg psa neophodna je da pravilan rast i razvoj ali i za dobijanje dovoljno količine energije kako bi vaš pas bio aktivan tokom dana.
Naravno ishrana će se razlikovati kod pasa u zavisnosti od njihovog uzrasta pa čak i rase.
Kako da znam da je neka hrana dobra za mog psa? Ovo je jedno od čestih pitanja za koje ne postoji jedinstveni odgovor. Neće svaka hrana odgovarati svakom psu, pa čak i ona najbolja. Na početku eksperimentišite i pratite vašeg psa šta više voli i šta mu se više sviđa i tako ćete jedino znati koja hrana odgovara vašem psu.
Naravno bitna stvar kod ishrane je da vašem psu dajete dovoljno hrane tokom dana, odnosno onoliko koliko je njemu potrebno. To ćete vrlo lako saznati – na gotovo svakoj kesici za hranu imate određenu količinu hrane prema uzrasu. Ne morate da se vodite striktno toga, ali neka vam to bude neki okvir.
Ishrana kod štenadi
Nakon što napune 40 dana života stenci uglavnom prestaju da uzimaju majčino mleko i tada znate da je pravo vreme da pređete na suvu hranu.
Ukoliko ste psa uzeli iz odgajivačnice, obavezno se raspitajte koju hranu je štene jelo kako ne biste menjali nešto na šta je štene već naučeno.
U periodu otprilike od 2-3 meseca štene bi trebalo da ima 5-6 obroka na dan. Mali kućići su halapljivi i često su im samo oči gladne te nemojte posezati da im date hranu svaki put kad oni to požele kako ne bi napravili još veći problem.
Ukoliko kupujete suvu hranu, i u ovom slučaju važi da se uvek vodite količinama koje piše na kesici kako bi imali okvirno predstavu o tome koliko hrane je potrebno vašem psu.
Izbegavajte da vašem psu dajtete hranu sa stola koju vi jedete jer prekomerna hrana može dovesti do njihove gojazosti ili nekih nepravilnosti u skeletu. Prvi znaci da vašeg psa nepravilno hranite mogu biti povraćanje, gojaznost, opadanje dlaka i slično.
Ishrana kod odraslog psa
Kao i u slučaju šteneta, tako i kod odraslih pasa postoji suva i vlažna hrana.
Hrana za odrasle pse obično je podeljena prema veličini psa, starosti kao i kilaži te ćete spram toga i birati odgovarajuću hranu za vašeg psa. Generalno odraslom psu, jedan obrok na dan bi trebao da bude dovoljan, ali to ne mora da znači ukoliko imate isuviše aktivnog psa.
Kako ne biste preterali sa hranom ukoliko je vaš pas previše aktivan, kupujte mu hranu koja je posebno naznačena kao takva kako bi bili sigurni da ćete mu obezediti uravnoteženu ishranu sa dovoljno vitamina, masti kao i proteina.
Ukoliko sami pripremate psu hranu, budite oprezni. Začinjena ljudska hrana može biti štetna za njih. Izbegavajte mlečne proizvode, začine, slatkiše, sirovo meso i slično jer većina ovih namirnica može izazvati nadimanje i dovesti do bola.
Vrlo čest primer oboljenja kod pasa jeste zapaljenje želuca upravo zbog loše i nepravilne ishrane koja nije dobra po vašeg psa.
Da li je sirova hrana dobra za pse?
Kada kažemo sirova hrana, mislimo na hranu koja nije termički niti na bilo koji drugi način obrađena.
Najčešći primeri sirove hrane jeste upravo živo meso koje neki vlasnici daju svojim psima. Iako nije stopostotno problematična ipak ne možemo ni reći da je bezbedna iz razloga što sirova hrana nije tretirana ni na koji način kojim bi se eliminisale bakterije.
Bakterija koja se može javiti usled sirove hrane je salmonela koja se javlja ukoliko namirnice nisu termički obrađene. Osim što je opasna po pse, ona je opasna i za ljude jer postoji mogućnost da se bakterija sa hrane raširi svuda oko vas.
Osim toga, kosti mogu biti vrlo opasne za pse. Velike i oštre kosti mogu dovesti do oštećenja zuba kod pasa, a one oštrije poput pilećih mogu da izazovu probleme u njihovim crevima. Sitne kosti mogu izazvati tolike probleme da mogu i probiti unutrašnje organe kod psa ili izazvati gušenje ukoliko se zaglave. Dakle, kosti nikako ne bi trebali da dajete vašem psu upravo iz ovih razloga.
Vodite računa o svemu navedenom i čuvajte vašeg psa kako bi mu omogućili što duži životni vek, jer verujte da njihova sreća kada vas ugleda ili kada vam donese lopticu da se igrate ne može da se meri ni sa čim. U njima ćete imati večnog prijatelja i zato ih čuvajte i pazite onako kako oni to zaslužuju.
Možda vas zanima i naš tekst na temu zašto je šišanje pasa važno za vašeg ljubimca.