Sam termin anksioznost ima svoje korene u latinskom jeziku, i u bukvalnom prevodu znači stegnuti brigu. To je osećanje neodređenog straha, brige i strepnje. Ne postoji osoba koja bar nekada u životu nije osetila neku vrstu anksioznosti. Povremeno osećanje anksioznosti kao reakcije na različite situacije, kao što su razgovor za posao, polaganje ispita, držanje govora i neke prezentacije, normalna je reakcija sa kojom se svi susrećemo. Međutim, kada osoba oseća anksioznost koja je toliko intenzivna da je remeti u svakodnevnom funkcionisanju, tada je u pitanju mentalni poremećaj koji je potrebno lečiti.
Ako vas često obuzima osećaj da će se nešto loše desiti, moguće je da patite od anksioznosti. Anksiozni poremećaj može toliko uticati na osobu da ona počne da izbegava društvo ili određena mesta, jer se na tim mestima i u tom društvu oseća uznemireno, ili joj je jako neprijatno. Onda je toj osobi i kvalitet života naglo narušen. Anksioznost se najčešće javlja kao reakcija na stres koji je bio intenzivan, ali i kao posledica akumuliranog stresa koji je manjeg intenziteta, ali traje duže vreme.
Zakažite seansu kod psihoterapeuta
Tretman za lečenje anksioznih poremećaja je odgovoran i nimalo lak. Psihoterapeut će od stanja i stepena anksioznosti odrediti da li će neki metod koristiti samostalno, ili kombinaciju više njih. Ukoliko patite od ovog stanja, i online psihoterapija vam u istoj meri može pomoći kao i klasičan odlazak kod psihoterapeuta u ordinaciji. Primenjuju se psihoanalitička psihoterapija, suportivna psihoterapija i kognitivno bihejvioralna terapija. Kod težih oblika anksioznih poremećaja primenjuju se i lekovi, i to u kombinaciji sa psihoterapijom. Najviše se koriste benzodiazepini, antidepresivi, beta adrenergički blokatori, psihostabilizatori i njihove kombinacije.
Pristup u lečenju je uvek individualan, i u zavisnosti od stanja samog pacijenta lekar će određeni koji vid tretmana mu je potreban. Iako je priroda anksioznih poremećaja takva da je nije lako razumeti i iskoreniti, kod većine osoba sa anksioznim poremećajima lečenje je uspešno i omogućava im da normalno nastave život. Ponekad je ovim osobama lakše da zakažu online psihoterapiju, kako ne bi dolazile u blizak kontakt sa drugima. Zato je važno da svoje poverenje poklonite nekom iskusnom psihoterapeutu, koji će kod vas izazvati mir, i prijatno vam je u razgovoru sa njim.
5 prednosti online psihoterapije
Na prvom mestu je komfor, jer seanse možete odraditi iz udobnosti doma, kancelarije, pa čak i ako ste na nekom putovanju. Na ovaj način nemate dodatne troškove goriva, taksija ili nekog gradskog prevoznog sredstva, a nećete morati ni da tražite parking mesto. Tako ćete uštedeti na vremenu, a izbegavate i gradsku gužvu. Ovakav vid terapije je nekada i efikasniji po samog pacijenta, jer mnogi nemaju hrabrosti da uživo pričaju o nekim intimnim problemima sa svojim psihoterapeutom.
Online seanse im daju određenu dozu hrabrosti, pa se više otvaraju i poveravaju terapeutu. Velika prednost je i što ne postoje geografske granice, pa seansu možete obaviti bilo gde da se nalazite. Terapeuta možete birati na osnovu kriterijuma koji vama odgovaraju, a on vam čak ne mora biti ni blizu. Sve je podređeno vama, vašem vremenu i potrebama.