Potreba i težnja da se obezbedi bolja sigurnost doma dovela je do toga da tradicionalna i klasična vrata zamene sigurnosna vrata. Danas su vrlo popularna, zato što u narodu važi pravilo da provalnici izbegavaju nasilno upadanje u stanove i kuće koje na ulazu imaju sigurnosna vrata.
Psihologija dokazuje da ljudi sa podlim namerama odustaju od provale čim na ciljanom objektu vide sigurnosna vrata i odredjeni stepen zaštite. Pravljena od čelika u kombinaciji sa sigurnosnim bravama i cilindrima ona su prvi stepen odbrane sigurnosti. Pored sigurnosti pružaju i visok stepen zaštite od spoljašnjih uticaja.
Čelik je vrlo pouzdan i otporan materijal na sve spoljašnje uticaje, prvenstveno otporan na temperaturne razlike i zvuk, pa se sa sigurnosnim vratima na ulazu ukućani apsolutno sigurni i od štetnog uticaja spoljašnjih meteoroloških neprilika. .
Ulaganje u sigurnosna vrata je ulaganje u budućnost
Postavljanje sigurnosnih vrata na ulazu je investicija koja će se u budućnosti višestruko isplatiti i nadoknaditi svaki uloženi dinar. Sigurnosna vrata kupuju se samo jednom u dugom nizu godina, pa se dobrim odabirom kvalitetnih vrata štedi novac ali i živci za sve nemile situacije do kojih u budućnosti može doću ukoliko se dom ne obezbedi kvalitetnim vratima.
Jednom postavljena vrata trajaće i nekoliko decenija, a za to vreme će dom bar jednom biti izazov provalnicima, medjutim, kada na ulazu prepoznaju jake sigurnosne sisteme odustaće sigurno od provale i potražiti neka druga vrata manje obezbedjena. Za mnoge je dovoljno da uz sigurnosna vrata mogu slobodno da spavaju sve njihove naredne generacije i da je dobro osiguran ulaz neka vrsta amaneta koji se prenosi sa generacije na generaciju.
Kad je pravo vreme da se sigurnosna vrata ugrade?
Ako govorimo o pravom vremenu za ugradnju sigurnosnih vrata, najidealnije bi bilo da se ona ugrade neposredno pre samog useljenja u dom. Prilikom useljavanja se realno ne misli mnogo o sigurnosti, zato što ima mnogo drugih detalaj o kojima se razmišlja. Vlasnici se najčešće odlučuju da prilikom kupovine ostave vrata koja su ugradili investitori, to je otvorena pozivnica neželjenim gostima da svrate prvom prilikom.
Zato je savet da se vrata na ulazu pre samog useljenja zamene sigurnosnim vratima, tako se sprečavaju sve moguće neželjene neprijatnosti u budućnosti. Ukoliko se zbog svih izdataka ne mogu i sigurnosna vrata uklopiti u finansijsku konstrukciju, onda treba planirati prvu priliku za njihovu zamenu, a sve detalje o vrsti i kvalitetu kao i ugradnji sigurnosnoh vrata pogledajte na linku https://vratamaric.rs/page/ulazna-vrata/247/.
Kako odabrati najbolji materijal za sigurnosna vrata?
Kod sigurnosnih vrata je kvalitet materijala od koga se izradjuju od ključnog značaja za njihovo neometano funkcionisanje. U ponudi se ipak mogu naći modeli od najjednostavnijih do najluksuznijih. Sigurnosna vrata izradjuju se na specijalan način uglavnom od drveta, čelika i fiberglasa.
Jednostavniji modeli od drveta su jeftiniji i ipak pružaju neku zaštitu, medjutim, po kvalitetu su daleko ispod sigurnosnih vrata od metala sa dodatnim ojačanjem. Sigurnosna vrata od metala, vrata sa čeličnom konstrukcijom, imaju viši nivo zaštite od bilo kog drugog modela koji nije od metala. Vrata od metala uglavnom imaju dodatno ojačanje što stepen sigurnosti podiže na najviši nivo. Danas se moderna sigurnosna ulazna vrata prave kombinovanjem dva ili više materijala. Sigurnosna vrata visokog stepena zaštite prave se od čeličnog lima i visokotehnološkog izolacionog jezgra koje se pravi od kamene vune.
Spoljašnjost vrata pravi se od medijapana koji je premazan i zaštićen a njegova estetska prednost je u tome što se može naći u različitim teksturama i bojama. Kupci sigurnosna vrata biraju prema stepenu bezbednosti ali i prema njihovom izgledu, zato su važni materijali od kojih se pravi spoljašnjost sigurnosnih vrata. Veliki izbor dezena i boja medijapana otvara mogućnost da se sigurnosna vrata uklope u celokupnu arhitekturu doma i njegov izgled.
Klasa sigurnosti odredjuje stepen zaštite
Kada se biraju sigurnosna vrata, treba tražiti ona koja odgovaraju visokoj klasi sigurnosti, ta imaju najviši stipen zaštite. Vrata sa visokim stepenom zaštite su veliki izazov za provalnike koji pokušavaju da otkriju metode njihovog obijanja, zato je važno držati standard izrade na visokom nivou.
Iz tog razloga je pre dvadesetak godina u zemljama Evropske Unije počela primena medjunarodnog standarda sa oznakom EN 1627. Odredbe tog standarda se primenjuju u proizvodnji sigurnosnih vrata kako bi ona bila izradjena na najkvalitetniji mogući način. Standard propisuje da postoje klase sigurnosti, ima ih ukupno 6.
Prve četiri klase odnose se na vrata za stambene objekte, dok se V i VI klasa namenjena za visokorizične objekte kao što su zlatarske radnje, banke, vojna i industrijska postrojenja. Za stambene objekte najbolja su sigurnosna vrata IV stepena, ona pružaju najviši stepen sigurnosti. IV klasa podrazumeva da sigurnosna vrata mogu da pruže otpor od 30 minuta na obijanje iskusnog lopova koji mora da koristi alat i stvara buku bar pola sata kako bi ih obio.