Veliki deo svetske populacije svakodnevno uživa u cigaretama i ponekad ili vrlo često pušači zanemare negativne posledice koje duvan ostavlja na njihov organizam.
Bilo da samo povremeno pušite ili svakodnevno se prepuštate tom toksičnom zadovoljstvu, bilo da pušite klasične cigarete ili ste isprobali elektronske alternative, rizici po vaše zdravlje ostaju isti i brojni su.
Čak su i pasivni pušači, koji samo udišu dim boraveći u prostorijama sa svojim članovima porodice ili kolegama, izloženi štetnim uticajima duvanskog dima, zbog čega bi i jedni i drugi trebalo da provere stanje svog organizma na specijalnim kontrolim pregledima namenjenim aktivnim i pasivnim pušačima.
Kako izgledaju pregledi za pušače?
Ovi pregledi, posebno osmišljeni tako da daju sveobuhvatnu sliku stanja organizma, sastoje se iz ispitivanja rizika za kardiovaskularna oboljenja, zatim se obavlja snimanje pluća i srca MSCT skenerom, gde se posebno obraća pažnja na kalcijum skor i meri se količina plaka u arterijama.
Procena kardiovaskularnog rizika
Pušenje je poznato kao jedan od glavnih faktora rizika za pojavu kardiovaskularnih oboljenja i to je upravo razlog zbog koga bi trebalo ozbiljno shvatiti koje posledice ostavlja na krvne sudove.
Ukoliko neki pacijent ima i nasledne faktore rizika za pojavu dijabetesa, povećanog holesterola, hipertenzije ili gojaznosti, onda se mogućnost za pojavu kardiovaskularnih bolesti dodatno uvećava. To je i razlog zbog koga bi svaki pušač trebalo da se konsultuje sa lekarom o faktorima rizika koju mogu uticati na njegov organizam.
CT skener pluća
Preporuke lekara kažu da ukoliko neko ima više od 40 godina i istoriju konzumiranja cigareta od najmanje 20 ili viša godina, obavezno treba da uradi ovakav jedan snimak pluća kako bi se što preciznije i jasnije videli svi delovi plućnih krila i otkrile eventualne promene na njima.
Korišćenjem kompjuterizovane tomografije, lekari uspevaju da otkriju probleme poput raka pluća u ranijoj fazi nego što je to moguće uraditi korišćenjem običnih rentgenskih zraka. U ovim ranim fazama je stopa izlečenja pacijenta mnogo viša, pa iznosi od 60 do 70%, jer je tada moguće i primeniti hirušku terapiju, što je u kasnim fazama u najvećem broju slučajeva nemoguće učiniti.
Skeniranje koronarnog kalcijuma
Skeniranje srca se vrši sa ciljem da lekar sazna koliki je nivo plaka u arterijama. Plak nastaje stvaranjem naslaga kalcijuma ili drugim rečima kalcifikovanjem i važan je zbog toga što njegovim stvaranjem i povećanjem naslaga može doći do otežanog protoka krvi kroz arterije.
To u daljem razvoju događaja dovodi do otežanog rada srčanog mišića i potencijalnog srčanog udara. Da bi se to izbeglo, važno je da lekar izmeri nivo koronarnog kalcijuma, kako bi još u ranoj fazi njegove pojave mogao da prati stanje pacijenta i izbegne bolest koronarnih arterija i pre nego što se pojave prvi vidljivi simptomi.
5 top razloga zbog kojih bi trebalo da prestanete da pušite
Istraživanja pokazuju da kada neko prestane da puši, kapacitet njegovih pluća se poveća za 10% u prvih devet meseci nakon ostavljanja duvana. Možda vam se ovo čini kao zanemarljiva brojka, ali u kasnijim godinama ova informacija može biti važna i praviti razliku između zdravih i aktivnih starijih građana i onih koji se zadišu dok se penju uz stepenice.
Takođe, ako mislite da kao mlade osobe u dvadesetim i tridesetim godinama nema potrebe da budete zabrinuti za stanje svojih pluća i srca, onda verovatno niste još uvek osetili veći zamor pri nekoj fizičkoj aktivnosti, ili to pripisujete nedostatku kondicije. Ipak, razmislite još jednom i proverite naše razloge zbog kojih ćete verovatno odlučiti da prestanete da pušite.
- Prestanak pušenja omogućava da dišete punim plućima – manje kašljanja i zamaranja.
- Imaćete više energije – cirkulacija će vam biti bolja već nakon nekoliko nedelja, baš kao i imuni sistem.
- Cigarete mogu uticati na plodnost – ovo se odnosi na oba pola i prestankom pušenja povećavate šanse za rođenjem zdravog deteta.
- Vaša koža će vam biti zahvalna – na ovaj način se usporava starenje kože i ona će biti hidriranija i zdravija zbog kiseonika koji će nesmetano dolaziti do nje.
- Zaštitite ukućane i prijatelje – pušenje ne utiče samo na vas, već ono donosi povećan rizik od pojave raka pluća, moždanog udara, astme i sl. bolesti kod vaših najmilijih.
Zakažite pregled za pušače i smanjite rizik od najtežih bolesti
Na posebno osmišljeni pregled za pušače možete otići u Puls kardiološki centar u bloku A, gde će vam ljubazni kardiolozi i radiolozi predočiti sve rizike koje donosi pušenje i istovremeno vam dati savet kako da promenite životne navike.