Analiza krvi može da da brojne podatke o našem zdravstvenom stanju i usmeri lekare na pojedine bolesti. Jedan od važnih parametara koji se meri i tokom kontrole, a obavezno tokom simptoma bolesti je CRP protein.
Meri se i kod dece i kod odraslih i svojim vrednostima pokazuje da li u telu postoji infekcija tj. upala, a od visine parametara lekar može da zaključi da li je reč o virusnom ili bakterijskom uzroku što, uz druge pokazatelje, pomaže da se postavi dijagnoza i propiše eventualna terapija. Imajući u vidu sve prednosti, a da je za CRP cena među najjeftinijim parametrima, jasno je da se bira kao prvi metod za postavljanje dijagnoze.
Šta je to CRP?
CRP je protein koji se nalazi u našoj krvi u malim procentima, ali kada dođe do upalnog procesa njegove vrednosti rastu.
Reč je o opštem pokazatelju koji svojim vrednostima ne usmerava na konkretne uzroke i gde je žarište pa lekar nastavlja dijagnostički postupak i otkriva uzrok infekcije.
CRP analiza se radi kako tokom početnog stadijuma bolesti, tako i tokom lečenja da bi se kontrolisalo dejstvo lekova, ali i kada infekcija prođe da bi se proverilo da li je bolest zaista završena.
U slučaju postojanja simptoma bolesti lekar C-reaktivni protein počinje da raste već posle 6-8 časova, da bi nakon 48 sati dostigao svoju najvišu vrednost.
Zbog toga mnogi lekari predlažu analizu krvi kada simptomi bolesti traju duže od 48 časova, ako su oni blagi i ne pokazuju neke ozbiljne zdravstvene tegobe.
Kakve parametre pokazuje CRP analiza?
Normalne vrednosti CRP analize su manje od 5mg/l, a različita stanja dovode do njegovog rasta.
Kada su vrednosti do 40 jedinica reč je o blagoj infekciji, a kada su vrednosti preko toga to je onda reč o ozbiljnijoj infekciji.
U slučaju jakih bakterijskih infekcija iznos može biti i preko 100, u nekim slučajevima i do 200 jedinica što lekaru pokazuje ozbiljnost infekcije. Kada su iznosi do 40 jedinica lekar može u odnosu na leukocite i druge pokazatelje takođe da zaključi da je reč o bakterijskom uzroku pa da prepiše antibiotike.
Kada se iznos kreće preko 40-50 jedinica vrlo često je reč o virusnoj upali koja u glavnom ne zahteva lekove, ali i ova odluka se donosi na osnovu više parametara pa se zato ova analiza ne radi kao pojedinačna, već u sklopu sa osnovnim biohemijskim analizama. I tada je CRP cena povoljna i svakome je pristupačna za proveru zdravstvenog stanja.
Kada se daje uzorak za CRP analizu?
Svaka laboratorija je opremljena za analizu CRP parametara i može da iz odredi u roku od nekoliko časova.
Rezultat se uzima iz prsta, vene ili čak i pete kod novorođenčadi, a trebalo bi naglasiti da li su se uzimali neke lekove jer oni mogu da utiču na rezultat, dok hrana i piće nemaju nikakvog efekta na parametre.
Ipak, ovaj iznos se retko meri sam pa se uz osnovnu krvnu sliku često uzorkuje rano ujutru, pre prvog obroka da bi ostali rezultati bili validni.
Koja je cena CRP analize?
Ovakve dijagnostičke procedure su brze, jeftine i tačne pa se lekari vrlo često oslanjaju na biohemijske analize krvi i CRP za proveru zdravstvenog stanja pacijenta.
Kada je u pitanju analiza CRP cena varira od laboratorije do laboratorije, ali ne prelazi nekoliko stotina dinara pa čak i kada joj se dodaju osnovne biohemijske analize, iznos nije previše visok i većina može da ga prijušti.
Brza dijagnostika znači i brzo propisivanje adekvatne terapije što ima za cilj brzo ozdrvljenje i lečenje bolesti u začetku. U tome je najveći značaj laboratorija i analiza koje one vrše. Jedna od takvih je i C-reaktivni protein.