Kada se misli na ekonomiju u globalnom smislu, može se svedočiti o njenoj složenosti. U današnjem svetu, zahtevi potrošača su raznovrsni. Sve to je dovelo do unapređivanja poslovnih procesa. Ključni zadatak savremenog poslovanja je upravljanje i optimizacija poslovnih resursa.
Neizostavnim delom savremenog poslovanja smatra se uvođenje ERP-a, sistema za planiranje resursa kompanija. To je softverska platforma, koja obuhvata sve procese koji pomažu u planiranju poslovnih resursa u različitim organizacijama. Ovim načinom se automatizuju poslovni procesi u jedan sistem i pomaže se njihovo efikasnije funkcionisanje.
Planiranje poslovnih resursa u korporacijama
U gotovo svim korporacijama primenjuju se funkcije ERP sistema. Neophodan je za efikasan rad velikih kompanija, ali koristi se i u manjim kompanijama, u kojima se očekuje budući napredak. Upravo ovaj sistem može dovesti do perspektivnog razvoja svake kompanije.
Na jednostavan, lak i brz način se upravljaju i objedinjuju osnovne poslovne funkcije. Planiranje poslovnih resursa objedinjuje kontrolu nad finansijama, ljudskim resursima, lancem snabdevanja i zalihama u jednom sistemu.
Ovaj sistem ima brojne pogodnosti, koje se, u najvećoj meri, odnose na razmenu informacija i automatizaciju procesa poslovanja. Zahvaljujući automatizaciji, poslovanje se odvija brže i efikasnije. Imate veću kontrolu nad svim podacima, uz snižene troškove i smanjene rizike od ljudskih grešaka.
Softverske komponente sistema za planiranje poslovnih resursa
Postoji nekoliko softverskih komponenata ovog sistema. Svaka od njih je zasebna i zadužena za upravljanje određenim poslovnim procesom. U većini kompanija, kao osnova, primenjuju se komponente finansijskog ERP-a i ljudskih resursa. Mnoge kompanije imaju i sisteme za upravljanje narudžbinama, odnosima sa korisnicima i nabavkom.
Finansijska softverska komponenta služi za automatizaciju finansijskih procesa. Ovaj efikasan i jedinstven sistem upravlja računovodstvom, fakturisanjem, finansijskom analizom i finansijskim transakcijama.
Kada je reč o upravljanju ljudskim resursima, ova softverska platforma je veoma značajna. Pomoću nje se vodi evidencija o zaposlenima, platnim spiskovima, regrutaciji i poslovnom upravljanju zaposlenih.
Osim ovih osnovnih softverskih komponenata, za kompanije koje se bave proizvodnjom ili distribucijom značajna komponenta je upravljenje lancem snabdevanja. Njome se prati količina zaliha i upravlja skladištem i transportom. Ukoliko je reč o složenom poslovanju takvih kompanija, mogu se integrisati i sistemi za planiranje drugih logističkih funkcija. To podrazumeva sisteme za upravljanje skladištem i sisteme za upravljanje transportom.
Primena ERP sistema u zavisnosti od tipa kompanije
ERP kao softversko rešenje za efikasno planiranje poslovnih procesa primenjuje se u većini kompanija. Baš zbog toga, postoje razlike u njegovoj primeni. U odnosu na veličinu kompanije i njene karakteristične računarske i industrijske komponente, zavisi i koja vrsta sistema će se integrisati.
U malim kompanijama se koriste osnovni, jednostavni modeli ove softverske platforme za poslovno planiranje. Oni se lako ugrađuju i obuhvataju sisteme za upravljanje ljudskim resursima, finansijama ili narudžbinama, u zavisnosti od potreba kompanije.
Za srednja preduzeća se proizvode sistemi za upravljanje lancem snabdevanja i sistemi za upravljanje skladištima. Ovi sistemi su snažniji i efikasniji od početnih modela. Pogodni su za implementaciju u kompanijama, u kojima ima nekoliko stotina zaposlenih.
Velike kompanije, koje broje nekoliko hiljada zaposlenih, uključuju skoro sve softverske komponente ERP-a. Neophodni su u ovakvim slučajevima, jer njihovi kapaciteti pružaju više mogućnosti za planiranje poslovnih resursa u najvećim kompanijama.