Nemačka predstavlja jednu od evropskih država u kojoj naši građani provode dosta vremena, bilo kao turisti ili kao radnici, koji su odlučili da svoj poslovni i privatni život upravo nastane tamo. Na hiljade osoba u okvirima ove države dočeka i svoju penziju, kao i život nakon nje. Iz tog razloga vrlo čest slučaj jeste da srpski državljani upravo tamo i preminu, ali sa željom ili potrebom, iz bilo kojeg razloga, da njihovi posmrtni ostaci budu preneseni u Republiku Srbiju i da se u njoj organizuje sahrana. Međutim, sva pravila i zakoni koji važe za graane zemlje koji svoj život okončaju u njoj ne važe u potpunosti za one kojima se to dogodi van njenih granica, pa transport pokojnika iz Nemačke u Srbiju zahteva nešto dužu i komplikovaniju proceduru.
Šta je potrebno uraditi u trenutku nastupanja smrti, koj dokumentacija je potrebna da bi se dobila dozvola, tj. sprovodnica za transport pokojnika iz Nemačke u Srbiju i ko sve može da podnese zahtev za njeno dobijanje?
Šta uraditi u trenutku smrti?
Ovde važi pravilo kao i u bilo kojoj pravnoj državi, najpre je potrebno obavestiti bolnicu, odnosno hitnu pomoć. Izuzev smrti na javnom mestu i neobičnim okolnostima, gde je potrebno kontaktirati policiju koja preuzima dalji tok događaja.
Hitna pomoć izlazi na teren, kako bi se proglasilo zvanično vreme smrti sve uredno unelo u zapisnik koji nakon toga koristi izdavanju izveštaja, tj. potvrde o smrti. Ovo je ujedno prvi dokument koji je potreban kako bi se započela kompletna procedura.
Dokumentacija potrebna za sprovodnicu
Da bi se dozvolio transport pokojnika iz Nemačke u Srbiju potrebna je sprovodnica, međunarodni dokument koji obezbeđuje prevoz pokojnika iz države u državu, po tačno propisanim pravilima i zakonima. Dokumentacija koja je potrebna jeste potvrda o smrti sa kojom se ide u nadležnu opštinsku, gradsku upravu, koja izdaje umrlicu, izvod umrlih, koji u ovom slučaju izdaje grad u kojem je osoba preminula. Pored toga, potrebna dokumentacija je: izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige venčanih za osobe koje su bile u braku, važeća putna isprava (pasoš) ili potvrda koja služi za identifikaciju, ukoliko je nemoguće obezbediti putnu ispravu. Ovome se pridodaje i izveštaj sanitarne inspekcije o ispravnosti i urednoj pogebnoj opremi, te potvrda o mestu sahrane. Potvrda ili dokument koji ukazuje na postojanje rezervisanog grobnog mesta u gradu održavanje sahrane, koji je u ovom slučaju u Srbiji.
Naredni postupci da bi se dobila dozvola za transport pokojnika iz Nemačke u Srbiju jeste predaja kompletne dokumentacije nadležnom konzulatu ili ambassadi, uz popunjen zahtev. Zahtevu se pridodaju informaciji o načinu transporta, vrsti vozila, kao i podaci pogrebne firme koja sve organizuje. Zato je važno angažovati firmu koja ima specijalizovana vozila i sve potrebne dozvole za rad.
Podnošenje zahteva
U ovakvim slučajevima, zahtev za transport pokojnika iz Nemačke u Srbiju može predati neko od bližnjih, rodbine, osoba koja za to ima punomoćje od strane pokojnika, kada to postoji, ali članovi porodice mogu ovlastiti i radnike pogrebne firme, koji vrše prevoz pokojnika, da obave kompletnu proceduru.