Sa porastom broja vozila na ulicama, nezgode u saobraćaju su svakodnevna pojava. Gotovo da ne postoji vozač koji nije imao bar lakši oblik saobraćajne nezgode, ili udarac na parkingu. Nažalost, u nešto kompleksnijim situacijama, dolazi i do mnogo većih nesreća.
Trenutak nepažnje, gužva, loši vremenski uslovi, samo su neki od faktora koji mogu prouzrokovati totalnu štetu. Najbitnije je da učesnici u nesreći budu dobro, a onda se proverava i procenjuje šteta na vozilima. Tada se postavlja pitanje šta raditi sa vozilom nakon saobraćajne nezgode. Odgovor zavisi od stepena oštećenja.
Ako je vozilo samo malo udareno napred ili sa strane, sve je veoma lako rešivo jednostavnom popravkom, zamenom delova, farbanjem i ispravljanjem limarije kod auto-limara. Ukoliko je vozilo veoma oštećeno i zahteva više popravki i zamenu delova, odvezite ga kod majstora da uradi pregled i da vam da okvirnu cenu svih popravki.
Manja oštećenja vozila nakon saobraćajne nesreće
Nakon obaveštavanja osiguravajućeg društva o šteti na vašem vozilu, odnosno nakon prijave štete, na red dolazi procena. Ukoliko se proceni da šteta nije velika, imali ste sreće. Manja oštećenja se obično mogu lako popraviti. Udubljenja u karoseriji, skinuta farba, ogrebotine i pukotine u auto-servisu se mogu lako otkloniti. Vaše vozilo biće i dalje u voznom stanju, a na vama je da odlučite da li ćete ga prodati ili ćete ga zadržati u svom vlasništvu.
Kada su manja oštećenja u pitanju, logično je da imate više izbora. Što je automobil u boljem stanju, to je i prodajna cena veća. Na tržištu automobila se svašta prodaje i kupuje. Neki kupci traže lošiji i stariji automobil za vožnju po gradu ili za njive.
Drugi pak traže stari auto za vozača početnika kako bi mogao da vežba bez presije da će oštetiti novi auto. Treći traže samo automobile u veoma dobrom stanju. U zavisnosti od toga koliko brzo želite da prodate automobil i koliko imate zainteresovanih kupaca, možete se cenjkati, odnosno povećavati i smanjivati cenu.
Šta raditi sa vozilom nakon saobraćajne nezgode koja je izazvala velika oštećenja?
Ukoliko vaš slučaj nije toliko jednostavan i vozilo više nije u voznom stanju, sigurno ćete probati da ga prodate. Havarisano i vidno oštećeno vozilo retko ko želi da kupi, pa ćete morati mnogo da se pomučite kako biste uspeli da ga unovčite. Ukoliko želite nešto da popravite kako biste ga lakše prodali, imajte na umu da ukupna cena popravki često nadmašuje prodajnu cenu automobila. Međutim, ukoliko napravite dobru strategiju otkup polovnjaka ne mora da bude težak i dugoročan proces.
Jedini izlaz u ovoj situaciji jeste da ponudite vaš automobil nekom majstoru. On će ga možda sam srediti i ponovo prodati ili razmontirati i prodati u delovima. Druga opcija je da pozovete neku od firmi za otkup polovnih vozila i raspitate se o cenama. U zavisnosti od mesta u kome živite, pretražite ponudu na internetu ukucavši u pretragu pojam “otkup polovnih automobila Novi Sad”, “otkup polovnih automobila Beograd” itd. Ukoliko tu ne pronađete adekvatno rešenje, treba da znate da neke firme iz drugih gradova mogu doći po vaše vozilo. Obično to žele da urade u situacijama kada im se isplati. Vredi pokušati. Okrenite broj telefona i raspitajte se.
Treća opcija kao odgovor na pitanje šta raditi sa vozilom nakon saobraćajne nezgode je auto-otpad. Uvek postoji potražnja za polovnim rezervnim delovima, tako da možete izvući nešto novca ukoliko havarisano vozilo prodate u delovima ili na kilo.
Kako funkcionišu firme za otkup polovnih vozila?
Kada su u pitanju firme za otkup polovnih vozila, znajte da oni otkupljuju ne samo putnička vozila, automobile, kombi vozila i motocikle već i kamione i poljoprivredne i druge mašine. Odlična mogućnost jeste to što ne morate da brinete o dostavljanju vozila, koja su često neupotrebljiva za vožnju. Firme za otkup polovnih vozila će doći na vašu adresu i same odvesti vozilo uz pomoć specijalnih vozila za transport.
Morate bti svesni toga da je iznos koji dobijate ovim putem dosta manji nego kada vozilo prodajete putem oglasa. Situacija je i više nego opravdana, jer su često vozila koja se otkupljuju u veoma lošem stanju, tako da ne možete ni očekivati veću cenu.
Kada dođe do saobraćajne nezgode, najvažnija stavr je da niko ne bude povređen. Ako se nešto desi sa vozilom, nemojte na to gledati kao na smak sveta. Pokušajte da izvučete najbolje od popravke, prodaje drugom kupcu, firmi, majstoru, auto-otpadu i sl.