Domovi za stara lica su mnogo više od smeštaja lica u trećoj dobi jer su prilagođeni za punu podršku i pomoć tokom svakog dana. Nije reč o bolničkom smeštaju, već o usluzi stanovanja koja može da bude odlična alternativa kada osoba više ne može da vodi računa o sebi.
Jedna od takvih situacija je i kada se starost udruži sa slabom pokretljivošću što rezultuje potrebom za konstantnom podrškom i negom, a mnogi to u svojim domovima nemaju. Starački domovi su najbolja opcija u mnogim situacijama.
Prostor je prilagođen starim licima
Unutrašnjost staračkog doma se koncipira tako da stara lica mogu da budu maksimalno pokretna i samostalna pa da im treba minimalna podrška. Čvrsti gelenderi, držači uz zid, dovoljno prostora, lift i osigurani delovi su samo jedna od opcija.
Uvek postoji i dvorišni deo koji se takođe može koristiti bez problema bilo da lice koristi štap, hodalicu ili kolica, takve stvari u klasično opremljenom domu u glavnom su teške i nedostupne.
Ovo je i psihološki faktor koji je jako važan jer kada osoba zahteva manje pomoći i oseća se samostalnije i mnogo bolje svaki dan.
Slabo pokretna lica često trebaju veću zdravstvenu negu
Starački domovi ne prave kompromis oko medicinske podrške i nege svih svojih stanara i pružaju je prilagođeno potrebama pojedinaca. Tako je i sa slabo pokretnim licima koji često imaju pridružene bolesti i osnovno oboljenje i trebaju kako specijalizovanu ishranu, tako i češće kontrole od strane lekara, ali i svakodnevnu medicinsku negu.
Srećom, u domovima za stare i rade medicinsko osoblje koje 24 sata prati zdravstveno stanje svih, a ako primeti bilo kakva odstupanja tu su i lekari i zdravstvena podrška svih medicinskih centara.
U kućnim uslovima bi morali zaposliti medicinskog radnika, ali bi organizacija kontrola i pregleda lekara bila na vama, što je takođe dosta složeno, a u ovom slučaju prepušteno domu.
Socijalna interakcija je bolja
Podrška za stara lica obuhvata i socijalnu podršku koja je jako važna, naročito kod slabo pokretnih lica.
Stanari doma za stare ne provode svo vreme u sobama, već imaju i područja za sedenje, zajedničke prostorije u kojima se provodi dosta vremena uz razgovor i druženje.
Osim toga, starački domovi organizuju i radionice, izlete i posete licima u domu, što je još jedan dobar način podrške i razvijanja socijalnih odnosa. Znajući da stara lica imaju jako malo prilika za tako nešto, a naročito ona koja su slabije pokretna, ovo je idealno mesto za negu i brigu tokom zrelog doba.
Starija lica koja imaju problem sa kretanjem, koordinacijom i brigom o sebi treba da razmisli o domu za smeštaj kao odličnoj opciji za život i pravu podršku. Na jednom mestu se dobija prostor koji je prilagođen ovom uzrastu, podrška svih zdravstvenih nivoa i boravak sa licima koji su sličnih interesovanja i zanimanja.
Na odlazak ne treba gledati kao poslednju alternativu, mnogi dragovoljno odu jer im smeta samoća, a pogotovo ako postoje zdravstvene poteškoće i problemi u svakodnevnim aktivnostima.
Porodica teško da može da pruži jednako dobru podršku, svi imaju svoje živote, pa bi to trebalo omogućiti i starijim osobama.