Razvod braka predstavlja jedan od najtežih perioda u životu pojedinca, a često i cele porodice. Pored emotivne težine koju razvod nosi sa sobom, postoji i niz pravnih izazova koji mogu dodatno komplikovati situaciju. Nekada je teško razlučiti pravne činjenice od mitova, pogotovo u trenucima kada je racionalno razmišljanje zamagljeno emocijama. Razumljivo je da mnoga pitanja postanu goruća tema: Kako započeti razvod? Ko će dobiti starateljstvo nad decom? Kako će se deliti imovina?
U tekstu koji sledi odgovaramo na najčešća pitanja koja klijenti postavljaju advokatu, te smo se iz tog razloga obratili za pomoć advokatu Stefanu Dačeviću.
- Kako se započinje proces razvoda braka?
U zavisnosti od toga da li su supružnici saglasni da se brak razvede ili nisu, razlikujemo i način na koji se brak može razvesti. Pa tako, ukoliko između supružnika postoji saglasnost da se brak razvede, kao i saglasnost o vršenju roditeljskog prava nad zajedničkom decom, odnosno deobi zajedničke imovine, brak se može razvesti i sporazumno.
Ukoliko su odnosi između supružnika toliko poremećeni, da ne postoji komunikacija između supružnika, ili nije poznato gde se supružnik nalazi ukoliko boravi u inostranstvu, kao i u situaciji da ne postoji saglasnost oko nekog od ranije pomenutih pitanja, razvod braka se može započeti i podnošenjem tužbe za razvod braka nadležnom sudu. U tužbi su navedeni razlozi za razvod i zahtevi koji se odnose na starateljstvo nad decom, alimentaciju i druge aspekte.
U svakom slučaju, o razvodu braka odlučuje presudom nadležni sud prema mestu prebivališta jednog od supružnika, ili prema mestu u kom su supružnici imali poslednje zajedničko prebivalište.
2. Koliko traje postupak razvoda?
Vreme trajanja postupka može varirati i zavisi od mnogih faktora, uključujući i složenost slučaja, spremnost obe strane na dogovor, kao i opterećenost suda. Sporazumni razvod braka se završava na jednom ročištu, dok neki razvodi koji su inicirani podnošenjem tužbe mogu trajati i godinama.
- Šta se dešava sa zajedničkom imovinom?
Uobičajeno je da se imovina sticana tokom braka deli između supružnika na jednake delove, ali postoje i izuzeci. Zakon dozvoljava i dogovor između strana, gde bi se radio o sporazumnoj deobi zajedničke imovine, ali ako do dogovora ne dođe, sud će odlučit. Sud prilikom odlučivanja uzima u obzir mnoge faktore, kao što su dužina braka, doprinos u sticanju zajedničke imovine, finansijske prilike supružnika i potrebe svake strane.
- Kako se određuje starateljstvo nad decom?
U slučaju da par ima zajedničko dete ili decu, alimentacija i određivanje starateljstva su ključni aspekti razvoda. Sudovi će doneti odluku koja je u “najboljem interesu deteta”, uzimajući u obzir različite faktore kao što su emocionalna stabilnost roditelja i njihova povezanost sa detetom, finansijske prilike i želje deteta, ukoliko je dovoljno zrelo da izrazi svoje mišljenje. Starateljstvo može biti zajedničko kada ga vrše oba roditelja ili samostalno, kada roditeljsko pravo vrši samo jedan od roditelja.
- Koliko traje proces razvoda?
Vreme potrebno za razvod može da varira. Ukoliko se oba partnera slažu oko svih aspekata razvoda, proces može biti završen u roku od nekoliko meseci. Složeniji slučajevi mogu trajati i godinama.
- Alimentacija za decu ?
Alimentacija, odnosno doprinos za izdržavanje deteta je pitanje od izuzetne važnosti u brakorazvodnim postupcima kada su uključena maloletna deca. Kao obveznik plaćanja alimentacije javlja se roditelj koji ne živi sa detetom. Cilj alimentacije jeste da se detetu obezbedi istovetan standard života koji uživa roditelj koji je sudskom presudom obavezan da plati alimentaciju, a shodno potrebama deteta, spram finansijskih mogućnosti.
Potrebe deteta su širok pojam i mogu uključivati osnovne životne potrebe kao što su hrana, odeća i stanovanje, ali i dodatne troškove kao što su obrazovanje, zdravstvena nega i ekstrakurikularne aktivnosti. Uzimaju se u obzir i specijalne potrebe deteta koje mogu zahtevati dodatne resurse. Sud će razmotriti prihode i finansijske obaveze oba roditelja. To ne obuhvata samo osnovnu platu, već i dodatne izvore prihoda kao što su bonusi, dividende i sl. Finansijski doprinos roditelja treba da odražava njihove ekonomske mogućnosti.
- Da li se mogu razvesti ako je moj supružnik protiv toga?
Razvod je moguć i u slučajevima kada je jedan od supružnika protiv toga. Kao što smo napomenuli ranije, osim sporazumnog razvoda, postoji i proces koji se incira podnošenjem tužbe za razvod braka.
- Da li je potrebno angažovati advokata?
Iako nije zakonski obavezno od izuzetne važnosti je angažovati advokata koji je stručnjak za porodične odnose, jer vam može vam da zaštitite i ostvarite svoje interese i pružiti neophodnu podršku tokom celokupnog procesa. Uputiće vas na sve posledice razvoda, i predstaviti najpovoljnije mogućnosti za vas.