Dužim istraživanjem velikog broja klinika i ordinacija smo došli do informacije da se ove intervencije u najvećem broju u Srbiji rade u dnevnim bolnicama dve najveće ginekološke bolnice u Srbiji i u četiri najveće privatne ordinacije u Beogradu.
Tako smo i došli do mr. sci. dr Miloša Radovića, načelnika dnevne bolnice GAK Višegradska, Kliničkog Centra Srbije koji već 15 godina u kontinuitetu svakodnevno radi u dnevnoj bolnici od kojih je zadnjih 8 godina i načelnik iste, što ga svrstavu u red ginekologa sa najviše urađenih ovih intervencija na teritoriji naše zemlje u poslednjih 15-ak godina!
Odmah smo shvatili da je upravo dr Radovic najadekvatniji sagovornik za odgovore na najbitnija pitanja u vezi sa estetskim i rejuvinacionim tehnikama za ulepšavanje najintimnijih ženskih zona.
Da počnemo sa najbitnijim pitanjima vezanim za ovu veoma čestu i najvažniju intervenciju iz oblasti ginekologije, o kojoj se inače ne priča i ne zna dovoljno.
Labioplastika
Kako estetski ulepšati spoljno područje vagine odnosno, preciznije rečeno, male usne vagine (usmine)? Kakav je oporavak i koliko dugo traje? Koje su moguće komplikacije? Posle koliko vremena postoperativno smete imati odnose? Kakva je uopšte ova operacija, koja anestezija se koristi i koliko je rizična? Kako će izgledati Vaše polno područje posle operacije? Sa koliko godina sme da se radi ovaj zahvat? Ovo su odgovori na najčešća pitanja vezana za estetske hirurške korekcije malih usana.
Dakle, šta je labioplastika?
Labioplastika je operacija (hirurški zahvat) koja ima za cilj redukciju (smanjivanje) veličine ili simetrije Malih usana vagine (lat. – Labia minora pudendi). Male usne su sluzokožni/kožni nabori koji prominiraju ispod Velikih usana i ispod klitorisa. Operacija se radi iz dva najčešća razloga. Prvi razlog je estetske prirode, zato što se ženama ne sviđa izgled same spoljašnosti vagine tj. vulve i ako je totalno normalno da postoje vidni (u ovom slučaju hipertrofični/uvećani) kožni nabori oko otvora vagine. Drugi razlog je funkcionalan i on proističe iz nelagodnosti i mučenja tokom seksualnih odnosa, nastanka čestih i rekurentnih (ponavljajućih) infekcija u tom predelu, postojanje bola itd..
Postoje brojne hirurške tehnike za izvodjenje same labioplastike. Uzrok tome je postojanje velikog broja anatomskih defekata u simetriji i hipertrofiji malih usana. Radi se o veoma nežnim organima sa velikom količinom krvnih sudova i nervnih završetaka!
Koji je rizik, trajanje i da li je bolna operacija?
Procedura može trajati između 35 do 90min i većina pacijenata se mogu vratiti kući nekoliko sati od završetka intervencije. Rizici ovog zahvata su minimalni ali mogući. Među njima su: nastanak infekcije i ožiljaka (privremenih), postoperativni bol, krvarenje, privremeno smanjen osećaj dodira itd. Većina žena je iznenađena time koliko malo osećaju bol i nelagodnost. Naši pacijenti nam govore da tipično prolaze kroz blagi i trpeljiv bol tokom prva tri dana od operacije, osećajući se kompletno oporavljeno kroz 2 nedelje postoperativno.
Kakva je priprema za operaciju?
Minimum dve nedelje od početka Labioplastike, ne sme da se koriste lekovi za krverenje tkz. Antikoagulansi (lekovi koji razređuju krv). Izbegavajte suplemente poput Vitamina C, suplemente biljne prirode i uz pomoć kojih se skidaju kilaže. Nemojte piti i jesti 8 sati pre početka operacije (često će Vam biti preporučeno da ništa ne konzumirate posle ponoći, noć pre intervencije). I na kraju najbitnije, odmorite se dan pre operacije (tako ćete pomoći Vašem telu da se brže i efikasnije oporavi).
Kakva anestezija se koristi?
U najvećem broju slučajeva se koristi lokalna anestezija. Ona se takođe koristi za ukljanjanje asimetrije malih usana gde se hirurški koriguje samo jedna polna usna. Međutim kod osetljivijih pacijentkinja, kao i kod opsežnijih resekcija obe usne koristi se kratkotrajna opšta anestezija (analgosedacija) kako bi se povećao komfor, olakšala intervencija i poboljšao njen ishod. Ponovne korekcije usana se po pravilu vrse u opštoj anesteziji.
Koliko traje oporavak?
Pacijent već sutradan može šetati u kući sa tim da izbegava sedenje u narednih 7 dana. Kao što smo već rekli, potpuni oporavak se postiže 2-3 nedelje od zahvata u većini slučajeva. Međutim, on može potrajati i duže (ređe). Tokom ovog perioda treba: održavati područje čistim i sprečiti nastanak infekcije, izbegavati nošenje tesnog donjeg veša kako bi sprečili nastanak trenja kože, izbegavati seksualne odnose (seksualna apstinencija), povećane fizičke aktivnosti (pogotovo trčanje i vožnja biciklom) i stavljanje tampona.
Kada sme/ne sme da se vrši Labioplastika?
Operacija ne bi smela da se vrši kod devojaka mlađih od 18 godina zbog toga što Labije/Usne nastavljaju da se razvijaju i posle puberteta, tokom ranog adultnog perioda.
Da li ovakav hirurško-estetski zahvat ostavlja doživotne ožiljke/promene u genitalnom području?
Kada operaciju izvodi kvalifikovan i iskusan doktor (prema našem mišljenju pre Ginekolog, nego estetski hirurg), svaki ožiljak, koji je nastao tokom iste, se povlači i potpuno nestaje. Time, Vaša vulva izgleda podmlađeno, estetski lepša i prijatnija za polne odnose.
Koje su prednosti ove operacije?
Sa smanjenim (normalnim) usnama, Vaše seksualno iskustvo se poboljšava (nakon oporavka, naravno). Bitno je napomenuti da Labioplastika ne utiče na fertilnost/plodnost pošto je u pitanju promena spoljašnjih genitalija, ne unutrašnjih. Potencijalno, može dovesti do pojačanja orgazma iz razloga što labioplastika povećava izloženost klitorisa, erektilnog (nadražajnog) organa žena. Samim tim dovodi do lakših i jačih orgazma. Naravno, dolazi i do povećanja samopouzdanja i sigurnosti.
Indikacije?
Generalno, hipertrofija (ili asimetrija) malih usana ima kongenitalnu (nasleđenu) osnovu. Međutim kod nekih žena se može javiti i posle porođaja, hormonske terapije kao i sa starenjem. Idealne Labia Minora se najčešće opisuju u blagim nijansama boja, tanke, prave i simetrične.
Koji je zaključak?
Labioplastika je jedna sigurna i kratkotrajna hirurška procedura koja za sobom nosi visok procenat satisfakcije i zadovoljavajućih rezultata kod pacijenata. Metode kojim se ona vrši su brojne zbog toga što različite žene imaju različitu anatomiju i simetriju samih usana (između ostalog i veličinu, debljinu i boju), pa je u nekim slučajevima potrebno izvršiti promenu na samo jednoj usni ili se jedna usna više hirurški koriguje od druge itd..