Ultrazvuk je savremena metoda koja se koristi i za dijagnostifikovanje bolesti, ali i za praćenje određenih stanja kao i za izvođenje određenih procedura.
Ultrazvuk zglobova sve se češće koristi kao veoma pouzdana i jednostavna procedura za utvrđivanje stanja zglobova, mekih tkiva i kostiju ukoliko se sumnja na neku od mnogih bolesti zglobova, a naročito kod tendencija ka pojavi reumatoidnog artritisa.
Reumatoidni artritis je ozbiljan autoimuni poremećaj sa kojim se susreće 1 % svetske populacije.
Ova nimalo naivna bolest zglobova najpre se manifestuje na zglobovima šaka i stopala, a kasnije sa razvitkom bolesti može doći do ozbiljnih oštećenja i nekih od vitalnih organa čoveka kao što su pluća, srce, krvni sudovi, nervni sistem itd.
Ultrazvuk zglobova preporučuje se preventivno makar jednom godišnje kod osoba koje spadaju u rizičnu grupu reumatoidnog artritisa.
To su uglavnom osobe srednjih godina sa genetskom predispozicijom.
Takođe, smatra se da su žene podložnije razvitku ovog autoimunog poremećaja nego muškarci te se kod njih više vodi računa i praktikuju češća ultrazvučna snimanja zglobova.
Zašto je značajan ultrazvuk zglobova?
Ultrazvučni talasi visoke frekvencije smatra se odličnim načinom za dobijanje bolje slike, odnosno uvida u stanje tetiva, mekih tkiva, ali i samih zglobova. Na ovaj način mogu se na vreme uočiti oštećenja i nepravilnosti u obliku, položaju, ali i pokretljivosti zglobova.
Najčešći reumatološki poremećaj jeste reumatoidni artritis koji se najpre javlja na zglobovima šaka i stopala koje je moguće posmatrati ultrazvukom zglobova. Mali zglobovi šaka i stopala igraju ogromnu ulogu u dijagnostifikovanju i ranom otkrivanju ovog, ali i mnogih drugih poremećaja.
Ultrazvukom može se obuhvatiti procena tkiva, tetiva i ligamenata kao i sinuvitisa, ali i erozije na kostima.
Jednom rečju, ultrazvuk zglobova daje jasan uvid u potpuno stanje zglobova i daje vašem reumatologu mogućnost praćenja napretka bolesti, ali i terapije ako je već utvrđena. To znači, da je ultrazvuk zglobova značajan ne samo za otkrivanje i dijagnozu bolesti i poremećaja zglobova, već i za praćenje toka bolesti, ali i lečenje.
Da li je za ultrazvuk zglobova potrebna priprema i kako on izgleda?
Ne, ultrazvuk zglobova je potpuno bezbolna, neinvazivna i bezbedna metoda snimanja zglobova i struktura koje ih okružuju uz preciznu sliku u realnom vremenu.
Sam pregled je prijatan i komforan i ne bi trebalo da traje duže od pola sata. Nikakva priprema nije potrebna i jedino što vam lekar može zatražiti tokom pregleda jeste da skinete odeću i nakit sa mesta na kojima se vrši pregled zglobova. U zavisnosti od toga koja grupa zglobova je u riziku, odnosno koji se zglobovi snimaju ultrazvukom vaš lekar može vam zatražiti da sednete ili legnete.
On će najpre na tretirano mesto naneti ultrazvučni gel, a potom će blagim pritiskom sonde za ultrazvuk prelaziti preko tretiranih zglobova. Može da se desi u nekom momentu da je potrebno da lekar malo jače pritisne tretirano mesto, ali to svakako neće biti bolno.
Ono što je za vas važno jeste da se ultrazvuk zglobova po pravilo radi preventivno jednom godišnje, naročito ako ste ženskog pola i u srednjim godinama. On se naravno može raditi i više puta godišnje ukoliko je to preporuka reumatologa i postoji neko stanje koje zahteva praćenje toka razvoja.
Ultrazvuk zglobova ne proizvodi nikakva zračenja te je sasvim bezbedan za upotrebu čak i kod dece i trudnica.
Ultrazvuk zglobova za praćenje progresije bolesti
Kada je reumatoidni artritis kao jedan od najčešćih poremećaja zglobova u pitanju, reumatolog može raditi povremeni ultrazvuk zglobova u cilju praćenja napredka bolesti ili terapije.
U nekim slučajevima vaši simptomi se mogu smanjiti i čak nestati što vam daje pogrešnu sliku da je bolest izlečena.
Kako ne bi došlo do preranog opuštanja i prekida terapije, ultrazvukom se pregledaju zglobovi kako bi se uočio napredak lečenja ili napredak bolesti.
Ukoliko vaše stanje nije u remisiji, a vama se ukinu terapije i lečenje može doći do rapidnog pogoršanja stanja. Zato će svaki specijalista iz oblasti reumatologije najpre proveriti stanje zglobova i upale uz pomoć ultrazvuka. Ultrazvuk zglobova može otkriti upalu i zadebljanje sinovitisa čak iako nemate nikakvih primetnih simptoma.
Ovo je veoma značajno iz razloga što na taj način vaš lekar može odrediti ciljanu terapiju i dati vam preciznu dijagnozu na osnovu koje će se sprovesti dalje lečenje i praćenje stanja vaših zglobova.
Ultrazvuk zglobova kod dece
Ultrazvuk zglobova može se raditi i kod dece. Najčešće se radi ultrazvuk kukova kod novorođenčeta kako bi se pratio razvoj i zrelost kukova kao i eventualne pojave displazije. Ultrazvuk zglobova se kod dece radi i u slučaju da se sumnja na neka degenerativna ili urođena stanja.
Obzirom da je ultrazvučno snimanje najbezbednije od svih drugih i ne proizvodi zračenja ne postoje ograničenja ni u godinama ni u učestalosti snimanja čak ni kod dece. Uz kolor dopler dobija se potpuna slika prokrvljenosti određenih struktura što je veoma važno u cilju određivanja poremećaja i početka lečenja.
Ultrazvuk zglobova uspešno se obavlja u Poliklinici Rončević kako kod odraslih osoba kod kojih postoji rizik ili sumnja na neki reumatološki problem, tako i kod dece i beba obavlja se ultrazvučni pregled kukova.