Zidovi našeg doma su definitivno najznačajniji deo enterijera. Oni su osnova i od njih će da zavisi i odabir nameštaja i dekorativnih elementa. Adekvatno izabarane boje zidova istaći će prednosti našeg doma i našeg enterijera, dok će loš izbor da istakne nedostatke našeg doma. Stoga je vrlo važno da u startu napravimo dobar izbor sa bojama zidova.
Pored toga što su zidovi osnova za dalju dekoraciju oni sami po sebi mogu da budu dekoracija. Za to su zadužene dekorativne boje. I u nastavku ćemo govoriti o njima. Saznaćete šta su to dekorativne boje za zidove, kako to ulepšavaju vaš prostor i koje se sve boje mogu pronaći kod nas.
Šta su dekorativne boje za zidove i gde se primenjuju?
Može se reći da koncept dekorativnog bojenja zidova datira iz renesanse. Kulturni pokret koji je nastao u zapadnoj Evropi tokom 15. i 16. Veka, označio je početak modernog doba.
Međutim, pravo poreklo dekorisanja zidova seže mnogo dalje u prošlost. Prve civilizacije su kao način komuniciranja ili ostavljanja zapisa o nekom događaju, pravile različite i crteže u pećinama koje su naseljavale.
Od tada do danas, uz primenu savremenih materijala, tehnika iz slikarstava i evolucijom naših ukusa, metoda dekorisanja zidova dostigla je ono što je danas.
Dekorativne boje su vrsta boja koje se koriste za transformaciju izgleda površine, bez obzira na njenu veličinu ili materijal. Svrha je da se ulepša izgled postojeće podloge i, u nekim slučajevima, da se poveća čvrstoća i izdržljivost premaza na koji se nanosi.
Dekorativne tehnike se primenjuju na komade nameštaja kao što su: stolovi, stolice, dekorativni elementi, ali i podovi, itd. Međutim, zidovi su nesumnjivo jedna od površina na kojima se dekorativna boja najčešće koristi kao premaz. I u unutrašnjim prostorima domova i preduzeća ali i na otvorenom. Mada treba naglasiti da je ovo drugo područje primene na otvorenom manje uobičajeno, jer nisu sve boje pogodne za spoljašnju upotrebu s obzirom na to da nisu otporne na sunčevu svetlost, vodu i druge vremenske uslove.
Dekorativno farbanje omogućava pokrivanje širokog spektra stilova, dizajna i tekstura. Iako su zidovi najčešća oblast za korišćenje ove tehnike, prednosti korišćenja ove boje proširuju se na plafone, podove i nameštaj. Kod svih njih upotreba ovog proizvoda nije ograničena na davanje boje površini, već joj daje ličnost i stil kroz kreiranu teksturu. Tako ćete odabirom dekorativne boje da postižete efekte topline, futurizma, hladnoće, korporativnog izgleda, porodičnog, rustičnog, prirodnog i tako dalje.
Dekoracija zida čini da svaki životni ili poslovni prostor izgleda drugačije, luksuzno i glamurozno. Dovoljno je da samo jedan zid obradite dekorativnom tehnikom, a ostale ostavite u klasičnom stilu, i da dodavanjem teksturom betona, prirodnog kamena ili drveta u potpunosti promenite dominirajuću atmosferu u toj prostoriji.
Prednost dekorativnih boja je i dugotrajnost i postojanost ne samo u enterijeru, već i u eksterijeru zbog vodoodbojne karakteristike završnog sloja. Stoga, dekorativne tehnike nalaze primenu i u enetrijerima, i u eksterijerima. Kada je reč o vrstama prostora, one se primenjuju u domovima, poslovnim prostorima, ugostiteljskim objektima, salonima i slično.
Koje dekorativne boje postoje kod nas?
Već smo poemnuli da se sa evolucijom slikarstva, ali i razvojem tehnologija boja proširio asortiman dekorativnih boja. Jako je teško odrediti koliko ih ima, pa ćemo se mi u nasatvku posvetiti onima koje su najpopularnije i koje su dostupne kod nas.
Tako Traventino je jedna od najtraženijih dekorativnih tehinka, koristi se podjednako za enterijere i eksterijere. Ako se nanese na zid kako treba ova tehnika daje efekat prirodnog kamena. Traventino se radi u svim bojama, mešavina je kreča i mermera u prahu. Kada se nanese na podlogu on se skoro sjedini sa njom pa daje utisak da je to iz jednog komada.
Ljubitelji industrijskog dizajna se tako opredeljuju često za Beton look. Ova dekorativna tehnika zidu daje izgled sirovog neobrađenog betona. Industrijski dizajn je sve češći stil i u savremenim domovima i nije više rezervisan isključivo za ugostiteljske objekte i poslovne prostore. Beton look se odlično uklapa uz minimalističke komade nameštaja sa metalnim konstrukcijama, preciznih geometrijskih oblika.
Za postizanje efekta topline doma koriste se Decor Versus i Decor Acero boje. Ovo su boje koje imitiraju boje drveta, doprinoseći na taj način osećaju topline. Stoga se ove boje sjajno kombinuju uz tradicionalne stilove nameštaja.
Ako vam se dopada svetlucavi izgled koji u daje efekat glamura birajte Decor Crystal, Decor Delight ili Decor Desert.
Decor Aurora, Egeo ili Spatolato su tehnike kojima se postiže izgled kamena, odnosno mermera.
Pored ovih pronaći ćete i rustične dekorativne boje, baršunaste, zatim sa efektom peska i još dosta drugih.
Nadamo se da vas je naš članak inspirisao i doneo vam nove ideje za uređenje vašeg doma. Sigurni smo da će vam dekorativne boje za zidove u tome biti od velike pomoći!