Iskusni baštovani, cvećari i povrtari znaju šta je treset, medjutim, za one koji tek počinju da se bave baštovanstvom, cvećarstvom i povrtarstvom, dobro je uputiti ih u činjenicu da je treset jedna od najčešće korišćenih podloga za gajenje biljaka.
Ukoliko niste baš sigurni šta tačno znači treset, za šta se koristi i kako se koristi i gde može da se nabaviti, potrudićemo se da u ovom tekstu dobijete odgovore na sva pitanja vezana za treset koja Vas interesuju.
Šta je treset i kako nastaje?
Treset je zajednički naziv za različite materijale koji nastaju od razlaganja biljaka, uglavnom u močvarnim mestima, ima ga u različitim vrstama, one se razlikuju po mestu na kome se biljke razlažu, ali zavise i od uslova iz okoline koji utiču na razlaganje. Može se reći da je treset talog koji ostaje kad biljka doživi svoj vek. Biljka ima ograničen vek, posle čega se njeno stablo, listovi i cveće suše, padaju na zemlju, a onda ih mikroorganizmi razgradjuju. Taj proces razlaganja je veoma spor, ali pošto na planeti ima toliko biljaka koje se svakodnevno razlažu, treseta ima dovoljno još za mnogo godina.
Treset možete koristiti bilo da se biljke ili cveće sade direktno u zemlju ili saksinu, u bašti ili na terasi.
Vrste treseta
U zavisnosti od toga kako nastaje treset može biti uglavnom crni i plavi. Razlika izmedju ove dve vrste zavisi od geografskog područja na kome nastaje treset. Obe vrste imaju vrlo visoku sposobnost zadržavanja vode, ali u uslovima izrazito tople klime lako se mogu pretvoriti u okamenjeno parče zemlje. Crni treset nastaje u nizijama, biljke se u tim područjima potpuno razgradjuju i tako se dobija treset tamno smedje, gotovo crne boje. Ph vrednost ovog treseta je veoma visoka, izmedju 7,5 i 8, u njemu skoro da nema hranljivih sastojaka, ali je zbog visoke Ph vrednosti veoma pogodan za gajenje svih biljaka, posebno saksijskog cveća i drveća. Hranljive materije se dodaju kroz druge supstrate. Plavi treset se stvara u geografskim područjima blage klime, gde su veoma obilne kiše. Njegov Ph je veoma nizak, izmedju 3 i 4, medjutim, on obezbedjuje odličan rast , zbog zakiseljavanja tla on je odličan za biljke koje vole kiselu sredinu poput azaleja. Za ostale vrste biljaka obično se meša sa crnim ili belim tresetom.
Čemu služi treset?
Danas se treset koristi za uzgajanje skoro svih vrsta biljaka, ali da Vas ne predje da je reč o nekoj vrsti plodne zemlje, on nema hranljive materije, odnosno procenat hranljivih materija kreće se do 1%. Ovo znači da biljke zasadjene u tresetu treba da se prehranjuju mineralnim djubrivima i hranljivim materijama iz različitih supstrata. Zbog čega je onda dobar. Treset zadržava vlagu, iz tog razloga se biljke redje zalivaju, tako u mnogome olakšavamo posao i štedimo vodu. Zato što je poroznog sastava, pogodna je sredina za dobar razvoj korenskog sistema. U izrazito toplim sredinama, kada izostane vlaga, treset zna da se skameni, pa je neophodno saksiju staviti u kantu ili poslužavnik sa vodom, kako bi upio vlagu. Iz ovog razloga se treset kombinuje sa perlitom. Odličan je kao sastojak supstrata, odnosno mešavima za sadnju i presadjivanje različitih biljaka.
Komentari 2