Kako bi organizam normalno funkcionisao, on pre svega mora biti u ravnoteži. To podrazumeva dovoljne količine svih materija koje su neophodne za pravilno funkcionisanje. Nekada je potreba za dodatnom količinom minerala, vitamina i vlakana uslovljena određenim stanjima, a sve u cilju da se postigne balans organizma. Za proces rasta čoveka, kao i za njegovo dobro raspoloženje veoma su bitni određeni vitamini i minerali. Potreba za njima se povećava i u toku trudnoće, dojenja, raznih bolesti, ali i iscrpljenosti organizma uopšte.
Virusi vladaju tokom cele godine, i zato je jako važno da na vreme izgradimo dobar imunitet. Osobe sa slabijim imunitetom su sklone čestim prehladama, a često ih nijedan virus ne zaobiđe. Kada smo već bolesni, povećana konzumacija hranljivih materija neće mnogo uticati na brže izlečenje. Zato je od velike važnosti da se imunitet konstantno jača, pa su samim tim šanse da nas neki virus napadne izuzetno male. Redovna i raznovrsna ishrana će uglavnom zadovoljiti sve potrebe organizma, a ukoliko ni to nije dovoljno mora se uvesti dodatna suplementacija.
Uloga vitamina E
Kako bi telo čoveka pravilno funkcionisalo potrebno je da u njemu postoje dovoljne količine vitamina E . On se uglavnom skladišti u jetri, a iz nje odlazi u krvotok. Nije uobičajeno da neko ima manjak ovog vitamina, pa se to odmah povezuje sa određenim hroničnim stanjem. On onemogućava oksidaciju nezasićenih masti, reguliše normalan rast i rad mišića, a bitan je i za regulisanje nervnog sistema.
Neophodan je kako bi se trudnoća normalno odvijala, ali i za pravilno funkcionisanje muških polnih žlezda. Pozitivno utiče na samu strukturu kože i kose, pa ih čini zdravijim i mlađim. Kod sportista poboljšava rad mišića i usporava nastupanje umora mišića.
Nizak nivo i simptomi koji ga prate
Kako je vitamin E neophodan za pravilno funkcionisanje nervnog sistema i jedan je od glavnih antioksidanata u organizmu, njegov nedostatak može dovesti do oksidativnog stresa, koji će uticati na slabost mišića. Nedovoljne količine mogu izazvati poteškoće prilikom hodanja i uopšte u koordinaciji. Nedostatak može oslabiti svetlosne receptore u mrežnjači, pa se može desiti da dođe do pogoršanja ili čak gubitka vida.
Kada je nervni sistem oštećen i nema dovoljne količine vitamina E, dolazi do osećaja peckanja i utrnulosti. Isto tako, nedovoljne količine u organizmu utiču na slabljenje imunološkog sistema, a posebno su na udaru starije osobe.
Dva najčešća uzroka nedostatka
Kada se govori o nedostatku E vitamina u organizmu, obično se kao uzrok uzimaju genetika i neka hronična stanja. Genetika nam u mnogim situacijama može dati odgovore na određena pitanja, pa je dobro imati određene podatke o porodičnoj istoriji i bolestima koje su naši bližnji imali. Hronična stanja, poput celijaklije, cistične fibroze, pankreatitisa i bolesti jetre, u velikoj meri smanjuju apsorpciju masti, našem telu je potrebno da na pravilan način apsorbuje ovaj vitamin.
Prevremeno rođene bebe i novorođenčad mogu patiti od niskih vrednosti vitamina E, što je posledica manje telesne mase i masti. Kod prevremeno rođenih beba, digestivni trakt nije dovoljno razvijen i može ometati apsorpciju masti. Takođe, nedostatak može dovesti do anemije kod beba, koja im može uništiti crvena krvna zrnca.
Namirnice koje se preporučuju u ishrani
Kako telo ne može proizvoditi E vitamin, on se mora u organizam unositi putem ishrane ili preko suplemenata, koji su prepisani od strane lekara. On se prirodno nalazi u zaista velikom broju namirnica. Preporučene dnevne količine se razlikuju za žene i muškarce, pa se tako ženama preporučuje uzimanje 8 mg, dok se muškarcima preporučuje dnevni unos od 10 mg.
Namirnice koje je poželjno konzumirati su razne semenke i orasi, ali i integralne žitarice. Takođe, preporučuje se konzumacija mleka, jaja i povrća poput avokada, blitve, kelja, paprike,kao i spanaća. U ishrani se preporučuje upotreba biljnih ulja, poput maslinovog, ulja od kikirikija i ulja od pšeničnih klica.
Interakcije sa lekovima
Suplementacija bilo koje vrste mora se odvijati u dogovoru i pod kontrolom lekara, nikako ne smete uzimeti suplemente na svoju ruku. Konkretno E vitamin može ometati apsorpciju pojedinih antidepresiva, kao i dejstvo beta blokatora, koji se koriste u lečenju visokog krvnog pritiska. Kako ovaj vitamin povećava rizik od krvarenja, osobe koje koriste aspirin moraju obavezno konsultovati lekara pre uzimanja suplemenata.
Lekovi koji se koriste za snižavanje holesterola, mogu uticati na smanjenje apsorpcije ovog vitamina u organizmu. Ova vrsta suplemenata se može pronaći u raznim oblicima, a najčešće se koristi ona u kapsulama, tabletama i mekim kapsulama. Takođe, može se pronaći i kao sastojak krema i ulja koja se koriste lokalno. Svakako, pre samostalnog postavljanja dijagnoze, konsultujte se sa lekarom i on će vam prepisati najbolju suplementaciju, ukoliko za njom ima potrebe.