Vaše dete je dovoljno poraslo da možete da razmišljate o dodatnim aktivnostima koje bi mu učinile dan zanimljivijim, a koje bi bile korisne i za njegov rast i razvoj? Za mališane je logičan izbor neka od školica sporta, u kojima se sportske aktivnosti organizuju u vidu treninga koji su prilagođeni za određeni dečiji uzrast i koji su pod strogom kontrolom sportskih trenera. Ako i sami razmišljate o ovoj opciji i zanima vas zašto odabrati školicu sporta, nastavite sa čitanjem teksta.
Kako biste se detaljnije informisali o svim opcijama i lokacijama, u Gugl pretraživaču možete ukucati “školice sporta za decu Beograd” (ili neki drugi grad koji vas interesuje). U rezultatu pretrage pojaviće se na desetine školica sporta na različitim lokacijama u gradu, sa rasporedom treninga i aktivnostima koje su uključene u njihovo pohađanje.
Zašto odabrati školicu sporta?
Školice sporta su tako osmišljene da se deca najmlađeg uzrasta upoznaju sa osnovama svih sportskih ktivnosti (fudbal, košarka, gimnastika, ritmika, ples i dr. sportovi). Naročito je važno da se dete postepeno upoznaje sa svim sportovima i da se vremenom zainteresuje za pojedine.
Drugi razlog da se odlučite za školicu sporta jeste posebno osmišljen program za pravilan razvoj deteta u najmlađem uzrastu. U ovakvim školicama su grupe starosno podeljene, tj. formiraju se u skladu sa uzrastom (od 5 do 6 godina, od 6 do 8 godina i starija deca). Veoma je važno da dete bude u svojoj starosnoj grupi, u skladu sa uzrastom i svojim mogućnostima, zato što će tako moći da prati program prema kojem školice sporta rade, a i povrede će biti svedene na minimum.
Program koji se sprovodi u školicama sporta deci je dinamičan i zanimljiv, omogućava im da se pravilno razvijaju i uče takmičarskim izazovima u sportu. U sklopu školice sporta postoje i dodatne aktivnosti koje su deci omiljene, a to su pre svega putovanja u sklopu letnjeg i zimskog kampa, gde deca uče da plivaju ili skijaju zajedno sa drugarima iz grupe.
Školice sporta imaju svoj pravilnik po kojem rade i određene uslove koje moraju ispuniti kako bi radile sa decom. Zato su one veoma preporučljive kao dodatna aktivnost, gde će dete naučiti osnove svih sportova, a to može probuditi dalju zainteresovanost za neki pojedinačni, individulani ili ekipni sport. Kada je dete starije, obično pokazuje interesovanje za neki od pojedinačnih sportova kao što su košarka, fudbal, gimnastika, plivanje i dr.
Bezbednost u školicama sporta
Nažalost, povrede na treninzima u svakom sportu se dešavaju, pa treba učiniti sve kako bi se one sprečilo. Najvažnije je opredeliti se za dobrog trenera, bez obzira na izbor sporta za vaše dete. Pravi trener je dobar u svom poslu, vodi računa o bezbednosti dece, ume da prenese znanje, ali je i odličan pedagog.
Treneri koji rade sa decom u školicama sprota su profesionalci koji preduzimaju sve moguće mere za bezbedno bavljenje određenim sportom, a to znači da je prostor u kome deca treniraju posebno obezbeđen i adaptiran potrebama deteta, opremljen strunjačama i rekvizitima kojima se ne mogu povrediti. Tu je i neprekidni nadzor trenera koji kontroliše vežbe i pokrete vašeg deteta kako bi ga naučio njihovom pravilnom izvođenju.
Ono što mnogi roditelji ne znaju jeste to da dete najranije može krenuti u školicu sporta tek sa napunjenih pet godina. Tek tada dete je sposobno da prati rad trenera i da funkcioniše u grupi. Do ovog uzrasta trening nema efekta, jer dete nije dovoljno fokusirano na vežbe i brzo će izgubiti interesovanje.
Šta je još potrebno znati kod izbora školice sporta?
Dete će obično instiktivno odabrati omiljeni sport u skladu sa svojim interesovanjima. To znači da kada dete pokaže afinitet prema određenoj aktivnosti, najbolje je da izaberete klub koji drži upravo treninge za taj sport. Ako je to npr. fudbal, važno je da znate da pre upisa u svim poznatijim klubovima dete mora doneti potvrdu lekara da je zdravo, što podrazumeva kompletan sistematski pregled i sve druge preglede, kako bi se ustanovila da nema većih zdravstvenih problema i prepreka za bavljenje izabranim sportom.
Svakako je poželjno da izaberete školicu sporta koja je u blizini vaše kuće, zbog svakodnevne organizacije koja će u tom slučaju biti lakša i bolja. Takođe, potrebno je da i vi kao roditelj pratite interesovanja svog deteta, i to bez pritiska da ono bude najbolje u odabranom sportu. Nikada ne forsirajte dete da trenira nešto što ne želi, a naročito da ostvaruje najbolje rezultate. Najvažnije je izabrati pravi tip sporta i kvalitetan klub, u koji će dete ići sa radošću, a ne pod pritiskom. Nevoljno odlaženje na trening može imati kontraefekat na ponašanje i pravilan razvoj dece, koja mogu stvoriti odbojnost prema treningu i sportu uopšte.
Budite podrška svom detetu i budite tu za sve uspehe i poraze kroz koje će prolaziti u svom sportskom životu!