Kolone brojeva i slova i još brojeva, mnoštvo propisa koji se neprestano menjaju, a onda menja i njihovo tumačenje. Neprestano učenje i velika odgovornost – to je posao knjigovođe.
Kad već stvari tako stoje, šta je to što privlači mlade ljude, u poslednje vreme i one ne tako mlade, da se odluče za to zanimanje?
Na sajtu Nacionalne službe za zapošljavanje u svakom trenutku otvoreno je više radnih mesta za knjigovođe, širom Srbije. Knjigovođe traže male firme, knjigovodstvene agencije, ali i velike kompanije, domaće i strane. I na ostalim sajtovima, poput Infostuda, postoji stotine oglasa kojima se traži osoba sa tim kvalifikacijama.
To je cenjeno, odgovorno, prilično dobro plaćeno zanimanje. Međutim, nije stvoreno za one koji nisu spremni da celog radnog veka uče, prate nove propise i svoje znanje prilagođavaju firmama za koje rade.
Dinamično zanimanje
Knjigovođe zamišljamo kao osobe zagnjurene u papire, registratore i kompjuter. Uostalom to je samo jedna strana priče, jer taj posao nikako nije dosadan, već je veoma dinamičan. Ukoliko praćenje izmena zakonskih propisa shvatite kao izazov i svakodnevno profesionalno napredovanje, pogled na taj posao već se menja.
Dobar knjigovođa mora da ima znanja i potrebne informacije iz računovodstvenih i poreskih propisa, kao i propisa koji regulišu penzijsko i zdravstveno osiguranje, radni odnos…
Postoje i specijalizacije, pa se tako, na primer, neka knjigovodstvena agencija, sem za standardna usluge, posebno preporučuje za pružanje knjigovodstvenih usluga za kompanije iz IT sektora.
Kako do znanja i zvanja?
Srednjoškolski sistem Republike Srbije nudi smer ekonomskog tehničara koji obavlja knjigovodstvene, računovodstvene, finansijske i komercijalne usluge. Za ovaj smer, osim redovnog školovanja, postoji i mogućnost prekvalifikacije i dokvalifikacije.
Postoji još srodnih zanimanja, poput smera finansijski administrator, gde se izučava dosta elemenata knjigovodstvenih usluga.
Ekonomski fakulteti nude mnogo šire i obimnije obrazovanje, kao što je i poseban smer Računovodstvo, revizija i finansijsko upravljanje.
Ipak, najpopularniji su kursevi i obuke za knjigovođe ili računovođe koji traju nekoliko meseci do godinu dana. Kursevi su naročito zanimljivi onima koji u kasnim dvadesetim ili tridesetim, čak i kasnijim godinama odluče da promene zanimanje i da se upuste u knjigovodstvene vode.
Ovo je naročito zanimljivo zbog svih povoljnosti koje nudi to zanimanje, posebno zarad mogućnosti zaposlenja ili osnivanja sopstvene agencije za knjigovodstvene usluge.
Međutim, to je tek početak.
Učiti od najboljih
Za uspešno bavljenje knjigovodstvenim poslom neophodno je veliko iskustvo koje se kroz redovno obrazovanje ne može steći. Zbog toga se svim savetnicima preporučuje da se praktična znanja stiču uz rad u nekoj od brojnih knjigovodstvenih agencija koje imaju iskusne knjigovođe i potrebno praktično znanje.
Prema Adresaru knjigovođa, knjigovodstvenih agencija samo u Beogradu ima 1271, u Novom Sadu 231, Nišu 98, a u Kragujevcu 60.
Kada u pretrazi na internetu ukucate: knjigovodstvene usluge Beograd, razumljivo je da ćete pronaći mnogo veći izbor nego u ostalim gradovima. Međutim, veća je i konkurencija među onima koji se bave tim poslom. Dakle, važno je pozicionirati se dobrim, pouzdanim radom koji klijenti i poslovni partneri prepoznaju.
Međunarodno priznata profesionalna zvanja
Iako je ranije najavljivano kao mogućnost, novim Zakonom o računovodstvu koji je stupio na snagu 1. januara 2020. godine (a za punu primenu ostavljen je period od tri godine), nije propisana obaveza posedovanja licence za knjigovođe.
Međutim, računovođe imaju obavezu sticanja profesionalnog zvanja, i agencije moraju da imaju barem jednog zaposlenog koji je stekao profesionalno zvanje iz oblasti računovodstva i revizije.
Među novinama je i osnivanje Registra pružalaca računovodstvenih usluga, u koji moraju da budu upisane sve knjigovođe i pružaoci knjigovodstvenih usluga.
A da bi bile upisane u Registar, firme moraju da imaju dozvolu za pružanje računovodstvenih usluga koje u Srbiji mogu izdati Komora ovlašćenih revizora i Savez računovođa ili revizora Srbije.
Profesionalna zvanja su podeljena u četiri kategorije:
- Računovođa
- Ovlašćeni računovođa
- Ovlašćeni javni računovođa.
Vratimo se na početak priče
Da, vratimo se na početak ove priče. Kako je upisna groznica za srednje škole prošla, zainteresovani će morati da sačekaju narednu školsku godinu, sem ako nisu u pitanju dokvalifikacije i prekvalifikacije.
Međutim, različite druge edukacije mogu se naći tokom cele godine, samo je potrebno da se izdvoji vreme, posete sajtovi školskih ustanova, ali i forumi na kojima se vide iskustva ranijih polaznika. I, ono što je najvažnije – pronaći knjigovodstvenu agenciju od poverenja gde kao pripravnik možete steći početna znanja i neophodnu sigurnost za kasniji samostalni rad. Podsećamo da u gotovo svakom oglasu kao jedan od uslova stoji upravo radno iskustvo.