Periodi puberteta i adolescencije su možda i najturbulentniji u životu tinejdžera, a sa sobom nose mnoštvo i promena, ali i različitih izazova.
Pored toga što se tinejdžeri i adolescenti suočavaju sa mnogim fizičkim promenama, takođe se javljaju i psihičke promene, koje treba pažljivo tretirati. Kada kažemo tretirati, to znači da bi roditelji i te kako trebalo da imaju razumevanja za decu u tom, vrlo osetljivom periodu.
Sve više pažnje deca u tom uzrastu obraćaju na fizički izgled. A budući da su bubuljice i akne na licu vrlo često pratilac ovog perioda, to bi roditeljima trebalo da bude i sasvim jasno zbog čega je to za decu prava pravcata katastrofa.
Možda to i ne važi u tolikoj meri za bubuljice, ali kada su u pitanju akne, nema sumnje da njihova pojava i to posebno na licu, može da u velikoj meri uruši samopouzdanje adolescenta, pa čak i da utiče na manjak samopoštovanja i generalno na razvoj nesigurnosti u sopstvene vrednosti.
Da se to ipak ne bi dogodilo, roditelji bi trebalo da zatraže savet dermatologa na vreme, odnosno da pribegnu korišćenju preparata koji su upravo namenjeni za akne.
Akne na licu i samopouzdanje
U današnje vreme se fizički izgled među mnogim generacijama, a posebno mlađima sve više i više vrednuje. Samim tim mnogi adolescenti vrlo često veruju da nisu dovoljno vredni, ako njihov fizički izgled ne zadovoljava trenutno aktuelne norme, ako se tako mogu nazvati. Zato i ne čudi da ako se kod nekog adolescenta jave akne na licu, samopouzdanje vrlo često biva narušeno.
Period puberteta, odnosno adolescencije koji mu sledi, vrlo je značajan za razvoj ličnog identiteta u svakom smislu. Zato bilo šta što narušava fizički izgled i te kako može negativno da se odrazi ne samo na njegovo samopouzdanje, nego i generalno na kvalitet života i mišljenje o sebi.
Vrlo često mladi ljudi koji imaju akne na licu smatraju da nisu dovoljno privlačni, a sve to dalje vodi do smanjene interakcije u socijalnom smislu, odnosno do povlačenja u sebe.
Sem toga, kod određenih tinejdžera i adolescenata akne na licu mogu biti i meta podsmeha, što takođe može u velikoj meri da se negativno odrazi na socijalne kontakte mladog čoveka, koji će bez ikakve sumnje biti smanjeni. Neretko se događa da se dete čak povuče u sebe, te da njegovo samopouzdanje i vera u sebe budu izuzetno narušeni.
Prema rezultatima sprovedenih ispitivanja je utvrđeno da tinejdžeri, odnosno adolescenti koji imaju akne na licu imaju i mnogo veću šansu da razviju socijalne fobije, odnosno da se susretnu sa anksioznošću, pa u ekstremnim slučajevima čak i sa depresijom.
Pomoć za akne na licu
Prvo što treba učiniti ukoliko se kod deteta zaista jave akne na licu jeste razgovor. Roditelj deteta je osoba koja treba da ga upozna sa time da one zapravo nisu ništa strašno i da je taj problem u velikoj meri rešiv. Takođe treba sa detetom da porazgovara i o tome da je to u periodu adolescencije gotovo normalna pojava za mnoge mlade ljude, te da se akne sa uspehom leče preparatima. Naravno da je pored svega toga vrlo važno zatražiti savet iskusnog dermatologa, koji će na osnovu stanja lica ili drugog dela tela, proceniti da li je taj preparat odgovarajući ili je ipak potreban specijalni tretman.
Da dete ne bi imalo negativnu sliku o sebi, odnosno da ne bi došlo do određenih psiholoških posledica, trebalo bi mu neprekidno objašnjavati da će akne na licu proći vremenom i da to ni u kom slučaju ne znači da zbog pojave ove neprijatnosti treba da izbegava druženje i izlaske.
Zapravo, najbitnije je da detetu bude pružena podrška na prvom mestu, a zatim da shvati da ga roditelji vole i prihvataju u potpunosti njegov izgled. Valjalo bi podržati i ohrabriti dete da iznese svoje viđenje te situacije, posebno o tome kako se oseća.
Prihvatanje sebe
Ukoliko spadate u red roditelja čije dete se susrelo sa ovom pojavom, prilično je izvesno da ste imali sate i sate razgovora sa njim o tome da li su akne na licu toliko strašne kako njemu možda izgledaju ili nisu. Ipak, najbitnije je da ga razumete u tom periodu, te da mu pomognete da nauči da prihvati sebe u potpunosti, kao i svoje telo.
Obično se preporučuje podsticati adolescente u tom periodu da pažnju usmere na svoje interesovanje i hobije, gde mogu pronaći utehu, pa čak i otkriti talenat. Na taj način će dete vremenom uspeti da ojača samopouzdanje i vratiti svoje socijalne veštine.