Folna kiselina pripada tzv. grupi B vitamina, tačnije vitamina B9.
Najveći značaj joj se vezuje za to što preventivno deluje na bilo kakvu vrstu oštećenja nervne cevi koja predstavlja deo embriona iz kojeg se nakon nekog vremena razvijaju kičmena moždina kao i mozak fetusa.
Iz tog razloga, ženama se savetuje da još pre začeća (2 do 3 meseca ranije) započnu sa upotrebom folne kiseline kako bi se plod na pravi način razvijao kao i kako bi se poboljšalo njeno opšte zdravstveno stanje.
Ginekolozi već nakon prvog pregleda kada ultrazvukom ustanove trudnoću prepisuju trudnicama određene suplemente na bazi folne kiseline s obzirom na njihov značaj tokom svih devet meseci trudnoće, ali i kasnije.
Zbog čega je folnu kiselinu toliko važno upotrebljavati sve vreme trudnoće?
Najpre zbog toga kako bi se sprečili bilo kakvi defekti nakon rođenja bebe poput oštećenja kičmene moždine i moždanih ćelija. Naime, vrlo je važno da se folna kiselina dovede do nekog optimalnog nivoa, još pre samog začeća. To se može postići ili ishranom koja je bogata folatima ili pomoću veštačkih suplemenata. Suplementi predstavljaju sigurniju varijantu, jer nikada ne možemo biti sigurni da li smo dovoljnu količinu folne kiseline uneli u organizam prirodnim putem (konzumiranjem namirnica koje sadrže folate).
Sa druge strane, folna kiselina preventivno deluje i na pojavu pojedinih defekta kod bebe poput urođene srčane mane, rascepa usne ili nepca: Neka istraživanja nam pokazuju da ovaj veoma važan vitamin smanjuje rizik od nastanka preeklampsije, kao i ozbiljnijih problema sa krvnim pritiskom kod trudnica.
Folna kiselina je posebno važna kod žena koje su po prirodi anemične, jer se njenim redovnim unosom utiče na povećanje crvenih krvnih zrnaca u krvi.
Koliko bi količinski trudnice trebalo da uzimaju folnu kiselinu?
Preporuka je dnevni unos od 400 mikrograma. U nekim zemljama, ova gramaža je povećana, pa tako na primer u Sjedinjenim američkim državama trudnicama se savetuje ka konzumiraju 600 mikrograma folne kiseline svakodnevno.
U kojim namirnicama se sve mogu pronaći prirodni izvori folne kiseline?
Postoji određena grupa namirnica kako biljnog tako i životinjskog porekla u kojima se zastupljeni folati poput žitarica (pšenične klice, pirinač), voća (pomorandža, limun, kivi i jagode), ali isto tako i u žumancetu kao i u pilećoj džigerici. Ipak, treba znati da se veliki procenat folata (folne kiseline) izgubi tokom termičke prerade nabrojanih namirnica pa se dnevne potrebe za ovim vitaminom ne mogu zadovoljiti. Tada u pomoć pristižu upravo suplementi. Sa njima ćete biti 100 % sigurni da ste u organizam uneli neophodnu količinu folne kiseline.
Kako da znate da imate deficit folne kiseline u krvi?
Bilo da ste trudnica ili ne, postoje neki simptomi koji vam mogu ukazati na nedostatak folne kiseline. Neki od njih su: dijareja, mučnina praćena povraćanjem, povremena glavobolja, jako lupanje srca, anemičnost kao i nagli gubitak telesne mase. Ukoliko ste se prepoznali u nekoliko nabrojanih simptoma, savet je da proverite da li vam nedostaje upravo vitamin B9.
Trudnicama se preporučuje i upotreba folne kiseline i nakon porođaja
Ginekolozi su takođe stava da žene i nakon porođaja treba da nastave sa unosom folne kiseline na bazi suplemenata naročito ukoliko doje svoju bebu.