Sam pojam zubna protetika podrazumeva bilo kakvu zamenu starog zuba potpuno novim bilo da se radi o formiranju mosta između dva ili više zuba ili o ugrađivanju zubnih implantanata kao i o postavljanju zubnih krunica.
Danas imate veliki broj stomatoloških ordinacija koje pored usluge popravke zuba nude i uslugu zubne protetike. Ipak, ako ste čvrsto rešili da nadogradite već postojeći zub ili da u vilici ugradite nove veštačke zube, dobro razmislite kojem stomatologu ćete ukazati svoje poverenje. Najbolja opcija je definitivno da odaberete onog zubara kojem je u domenu posla isključivo protetika jer se radi o specijalizovanoj osobi za ovu vrstu stomatološke grane. Neki stomatolozi usputno rade i protetiku, ali nisu dovoljno dobri u tome.Zašto je zubna protetika danas jedna od važnijih vrsta stomatoloških usluga?
Mnogi pojam zubna protetika vezuju isključivo samo za estetski izgled, kako da imaju savršen osmeh pred drugim osobama. Ipak, ovo nije dovoljan razlog zbog čega biste trebali da imate sve zube u svojoj vilici bez obzira na to koliko imate godina. Iako je estetska komponenta bitna i utiče da se osećamo lepše i zadovoljnije sobom, zubna protetika ima velike koristi i na naše zdravlje, naročito kada govorimo o oralnoj higijeni.
Zubi nam služe da normalno žvaćemo hranu kao i da pravilno izgovaramo slogove. Kada nam nedostaje neki zub tada opterećenje kada je žvakanje hrane u pitanju pada na ostale zube koji se tako mnogo brže mogu oštetiti. Zbog toga je važno hranu ravnomerno rasporediti kako bismo što duže sačuvali svoje prirodne zube.
Zbog čega su bezmetalne krunice danas toliko popularne?
Potpuni hit u zubnoj protetici danas predstavljaju bezmetalne krunice. Naime, radi se o navlakama koje najviše odgovaraju prirodnoj konstrukciji zuba. Za njihovo postavljanje zubi se minimalno bruse, od 0,5 – 1 mm što se ne može reći za na primer metalno – keramičke krunice koje zahtevaju veće brušenje.
Još jedna prednost ove vrste navlaka jeste ta što se bezmetalne krunice izrađuju od vrlo kvalitetnog materijala poput presovane keramike ili cirkonijuma. Reč je o materijalima koji obezbeđuju lako propuštanje svetlosti kao i naši prirodni zubi, pa se ova vrsta nadogradnje itekako preporučuje u situaciji kada se kod pacijenta ne rade svi prednji zubi.
Šta su zubni implatanti i čemu služe?
Kada govorimo o trajnom načinu nadomeštanja prirodnih zuba, do sada su se najbolje pokazali zubni implatanti, bez obzira da li se radi o jednom ili više zuba. Skoro svi modeli imlatanata napravljeni su od titana koji veoma lako srasta sa desnima pa su tako veoma bezbedni i vrlo su zastupljeni u zubnoj protetici.
Ugradnja ove vrste zuba se radi isključivo pod dejstvom lokalne anestezije tako da pacijent ne oseća nikakvu bol ili nelagodnost a pri tom je svestan celokupnog stomatološkog zahvata koji može u proseku trajati petnaestak minuta ili više. Kao i kod prirodnih zuba, i kod zubnih implatanata je važno redovno i pravilno održavati oralnu higijenu kako bi nam što duže trajali.
U zubnu protetiku danas spada još i nošenje zubne proteze, ugradnja mosta između zuba, kao i lepljenje zubnih ljuspica na prednju površinu zuba za postizanje efekta blistavog osmeha.
Procitala sam ovaj clanak,a da pri tom pozelim da od ovog mi nece trebati nistaOd uvek sam negovala zube i usnu duplju birajuci dobre paste za zube.Poslednjih godinu dana pronasla sam odlicnu pastu za zebe zeozub na bazi zeolita,ulja mente i aloa vere.